Gazeteci Sarıkaya'nın tokat attığı ses teknikeri dava açacak

Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile röportaj hazırlığı yapan gazeteci Muharrem Sarıkaya, ses teknikerine tokat attı. Fatma Şahin'in şaşkın ve tepkisiz kaldığı görüldü.

Gazeteci Sarıkaya'nın tokat attığı ses teknikeri dava açacak
19 Aralık 2021 Pazar 21:33

Habertürk yazarı gazeteci Muharrem Sarıkaya, röportaj hazırlığı sırasında ses teknikerine tokat attı.

Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile röportaj hazırlığı yaptığı sırada ses teknikeri bir kablo ile bağlantı kurmaya çalışırken Muharrem Sarıkaya öfkelendi. Sarıkaya teknikere tokat atarken, Fatma Şahin'in ise yaşananlar karşısında şaşkın ve tepkisiz kaldığı görüldü.

Muharrem Sarıkaya'nın ses teknikerine tokat attığı anlara ilişkin görüntüleri gazeteci Talat Atilla Twitter hesabından duyurdu.

Atilla paylaştığı görüntüler hakkında "Rezalet! Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in karşısında Gazeteci Muharrem Sarıkaya ses teknikerine tokat atıyor. Yazıklar olsun!" diye yazdı.

HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ DEVAM ETTİLER 

Çekim esnasında yaşanan olaydan sonra Sarıkaya tavrını sürdürdü, Fatma Şahin ise tepkisiz kalarak konuşmaya devam etti. 

AHMET DEMİR: HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIM

İHA Muhabiri Ahmet Demir yaşanlarlar hakkında açıklamada bulundu. Cumhuriyet'e açıklama yapan Demir, "Benden özür dilemeye çalıştı. Müdürüm ısrarla kabul etmemi istedi ve ben de yaşına hürmeten kabul ettim ancak avukatımla görüştüm. Rencide olduğum için hukuki süreci başlatacağım. Salı günü dava açacağım" ifadelerini kullandı.

Demir konuya dair şu açıklamalarda bulundu:

"Ben kameramanlık görevi yapıyordum. Muharrem Bey, kendi kanallarıyla irtibat kurabilmesi için kendi telefonunu kullanmak istedi. Kendi telefonumuzu vermek istedik ama kendisi ısrarla kabul etmedi. Kendi telefonu çekmeyince yayın esnafında sürekli hareket yaptı. Görevim olmasa da durumla ilgilenip telefonumu verdim ve sonrasında bana bu hamleyi yaptı. Çok zoruma gitti bir şey yapamamak ve karşındaki insanın bir şey yapmaması.."

KAMUOYUNA YANSIYINCA ÖZÜR DİLEDİ

Olay kamuoyuna yansıdıktan sonra özür dileyen Muharrem Sarıkaya, "Olay kamuoyuna yansıdığı için şimdi de kamuoyu önünde mazeretsiz özür diliyorum." dedi.

Fatma Şahin de Twitter paylaşımıyla Sarıkaya'nın davranışının yanlış olduğunu ve kendisine de söylediğini belirtti.

'MUHABİRİ, KAMERAMANI EZEN MEDYA DÜZENİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ'

Türkiye Gazeteciler Sendikası, videonun sosyal medyada dolaşıma girmesi üzerine yaptığı açıklamada, "Gazeteci Muharrem Sarıkaya'nın İhlas Haber Ajansı Gaziantep Muhabiri Ahmet Demir'e yönelik çirkin hareketini en sert biçimde kınıyoruz. Sarıkaya'nın meslektaşımızdan özür dilemesini bekliyoruz" dedi.

Sendika açıklamasının devamında, "İHA muhabiri, meslektaşımız Ahmet Demir'in yanındayız. Dava açmak isterse kendisine hukuki destek de sağlayacağız. Muhabiri, kameramanı ezen medya düzenini değiştireceğiz" ifadeleri yer aldı.

Twitter'da kimi kullanıcılar ise Sarıkaya'nın özür dilemesinin yeterli olmadığını, meslekten men edilmesi gerektiği düşüncesini paylaştı.

DİSK BASIN-İŞ'TEN AÇIKLAMA: TÜM EMEKÇİLERİN YANINDAYIZ 

İHA muhabiri Ahmet Demir'e yapılan şiddet eyleminin ardından DİSK Basın-İŞ'ten de açıklama geldi. Sosyla medya aracılığyla Habertürk Genel Merkezi önünde toplanma çağrısı yapan  DİSK Basın-İş'in paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

"Hepinizi, meslektaşımızın yanında olmak ve sorumlulardan hesap sormak için Beyoğlu'ndaki Habertürk binası önüne davet ediyoruz." 

ÇGD: GAZETECİYE ŞİDDET, KİMDEN GELİRSE GELSİN SUÇTUR

Çağdaş Gazeteciler Derneği de bu olaydan sonra Sarıkaya'ya herhangi bir tavır göstermeyip sessiz kalanları kınadı:

HABERTÜRK SARIKAYA'YA SAHİP ÇIKTI

Habertürk, yazarlarından Muharrem Sarıkaya'nın çirkin davranışıyla ilgili sessiz kalırken yalnızca özrünü haber yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.