Gazeteci Hürtaş ve Demir'e 301’den yargılanması için Adalet Bakanlığı'ndan izin beklenecek

Mahkeme, gazeteciler Sibel Hürtaş ve Hayri Demir'in 'Türklüğü aşağılama suçundan' yargılanması için Adalet Bakanlığından izin istedi.

Gazeteci Hürtaş ve Demir'e 301’den yargılanması için Adalet Bakanlığı'ndan izin beklenecek
04 Mart 2021 Perşembe 17:56

banner225

Gazeteci Sibel Hürtaş ve gazeteci Hayri Demir’in de aralarında bulunduğu 11 kişinin, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Kuzey Suriye’deki Afrin’e yönelik düzenlenen askeri operasyona ilişkin yaptıkları haber ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle “terör örgütü propagandası” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamalarıyla yargılandığı davanın on ikinci duruşması Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Bugün on ikinci celsesi görülen davaya sanıklar katılmazken, sanıkların avukatı Nuray Özdoğan da mahkemeye mazeret dilekçesi sundu.

‘KOVUŞTURMANIN DURDURULMASI KARARI VERİLDİ’

“Örgüt propagandası” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” iddiasıyla açılan davada Sibel Hürtaş ve Hayri Demir yönünden kovuşturmanın durdurulması kararı verildi. Hürtaş ve Demir’in Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyetini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” başlıklı 301. maddesi uyarınca yargılanması için Adalet Bakanlığından izin beklenecek. Ayrıca gazeteciler Sibel Hürtaş ve Hayri Demir’e üç yıldır uygulanan yurt dışına çıkış yasağı devam ediyor.

BAYDEMİR İLE YAPTIĞI RÖPORTAJ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Dava gerekçesi olarak gazeteci Hürtaş’ın Artı TV’de, dönemin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Osman Baydemir ile röportaj yapması olarak gösteriliyor. Baydemir röportajda, Afrin’de dayatılanın işgal olduğunu, bu işgal girişiminin bir suç olduğunu, iktidarın kendi rejimini inşa etmek için Kürt düşmanlığını kullandığını, bu girişimin kimsenin lehine bir sonuç vermeyeceğini, Afrin’in düşmediğini ama Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) zihniyetinin düştüğünü söylemişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.