Evrensel Gazetesi’ne 45 gün ilan kesme cezası

Basın İlan Kurumu (BİK), Ragıp Zarakolu’nun "Makus Kaderden Kaçış Yok" başlığı taşıyan köşe yazısı gerekçesiyle Evrensel’e 45 gün süreyle resmi ilan ve reklamların kesilmesi cezası verdi. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, BİK’e “Elinden başka kötülük gelse onu da yapacak” diyerek tepki gösterdi.

Evrensel Gazetesi’ne 45 gün ilan kesme cezası
23 Haziran 2020 Salı 10:51

banner255

Aldığı kararlarla muhalif basına yönelik “Demokles Kılıcı”na dönüşen Basın İlan Kurumu (BİK), Evrensel Gazetesi’ne yazar Ragıp Zarakolu’nun "Makus Kaderden Kaçış Yok" başlığıyla yayımlanan yazısı nedeniyle basın tarihine geçecek rekor ceza verdi. BİK, yazı nedeniyle gazete ve internet sitesi "evrensel.net"e 45 gün süreyle resmi ilan ve reklamların kesilmesi kararı aldı.

Evrensel ile Artı Gerçek adlı internet sitesinde 5 Mayıs 2020 tarihinde "Makus Kaderden Kaçış Yok" başlığıyla yayımlanan yazısı nedeniyle Ragıp Zarakolu’ya yönelik sosyal medyada linç kampanyası başlatılmıştı.

Akabinde de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un suç duyuruları ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından Zarakolu hakkında soruşturma başlatıldı. 

"Darbe mesajı vererek anayasal düzeni hedef almak" suçlaması ile yürütülen soruşturma kapsamında Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Görkem Kınacı, 14 Mayıs 2010 tarihinde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdi.

13 Mayıs 2020 toplanan Basın İlan Kurumu da aynı yazı ile ilgili soruşturma başlattı. Basın Ahlak Yasası’nın 129 sayılı Genel Kurul Kararı’nın 1. maddesi ile aynı maddenin (a), (ç), (d) ve (ı) bentlerinin ihlal edildiği iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gazeteden savunma talep edildi.

27 Mayıs 2020 tarihinde gazete tarafından gönderilen savunmada, yayımlanan yazıda Türkiye siyasi tarihinin kısa bir özeti yapılarak siyasi iktidarların iktidara gelme ve gitmesi, seçilmesi ve seçimi kaybetmesi, iktidarı alabilmek ve iktidarda kalabilmek için yaptıkları koalisyonlar, birlikteliklerinin açıklandığına vurgu yapıldı. Birçok yerleşik Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve AİHM karar örneklerinin de yer aldığı savunmada söz konusu yazının hukuka uygunluk sınırları içinde eleştiri ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğu belirtildi.

45 GÜNLÜK REKOR CEZA

Gönderilen bu savunma sonrası kararını veren BİK, “Söz konusu köşe yazısının içeriğinde rahmetli Adnan Menderes’in ihtilal neticesinde idamına atıfta bulunmak başlığında ve yazının sonunda benzer kaderden Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaçışının olmayacağını belirtmek suretiyle Cumhurbaşkanımızın insan haklarına dayalı demokratik ve hukuk devleti niteliğinin günümüzde de ortadan kalkabileceğini kastettiği yani bir diğer ifade ile darbe imasında bulunduğu anlaşıldığından” sonucu çıkarılarak haber verme ve ifade özgürlüğünün sınırlarının aşıldığını iddia etti.

‘Haberlerde ve olayların yorumunda gerçeklerden saptırma, çarpıtma veya kısaltma yoluyla amaçlı olarak ayrılamaz’. ‘Cumhuriyetin insan haklarına dayalı, demokratik…hukuk devleti niteliği… aleyhine yayın yapılamaz’ ve ‘Kişilere yönelik yayınlarda… iftira ve haksız isnat yapılamaz’ şeklindeki basın ahlak esasları hakkında 129 sayılı Genel Kurul Kararı’nın 1. maddesi ile bu maddenin (a) ve (ı) bentlerinin ihlal edildiğine hükmeden BİK, Evrensel’e 45 günlük rekor bir ilan kesme cezası verdi.

KARARA İTİRAZ EDİLECEK

Evrensel Gazeteci avukatı Devrim Avcı, verilen cezaya ilişkin şunları söyledi: “Yazı darbeyi savunan değil, aksine eleştiren bir yazıdır. Yazarın kendisi de daha sonra yaptığı açıklamada darbelerden mağdur olmuş birisi olduğunu ve darbeyi savunmasının mümkün olamayacağını açıklamıştır. Biz de gönderdiğimiz ayrıntılı savunmada bunu anlattık. Bu konuda verilmiş kararlara atıf yaparak yazının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu anlattık. Ve sonuçta verilen 45 günlük ilan kesme cezası şimdiye kadar verilmiş en uzun ilan kesme cezası. İfade özgürlüğü kapsamında bir köşe yazarının kendi kanaati doğrultusunda yazdığı bir makaleye böyle bir ceza verilmesi hukuk ile açıklanabilir değil.” 

Evrensel’in uzun süredir bu tür cezalar ve daha pek çok uygulama ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Avcı, “Yani Basın İlan Kurumu için başvuru yapılıyor, ilan kesme cezası veriliyor, yetmiyor, savcılığa suç duyurusunda bulunuluyor. Yetmiyor erişim engelli, tekzipti vs. Tüm bunlar artık gazetenin topyekün hasmane bir tutum ile karşı karşıya olduğunu düşündürtüyor. Tüm bunları düşününce ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, kişilerin kanaat özgürlüğünün de artık bu ülkede tanınmadığının da açık bir ilanı olduğunu düşünüyoruz. Bu uygulamalara karşı tüm hukuki yollara da başvurumuzu yapacağız” diye konuştu. 

POLAT’TEPKİ

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, BİK’in verdiği cezaya sosyal medya hesabından tepkisini gösterdi. Verilen cezaya dair haberi alıntılayan Polat, şunları yazdı: 

“Basın İlan Kurumu'ndan rekor ceza. BİK, Evrensel'e, Ragıp Zarakolu’nun "Makus Kaderden Kaçış Yok" başlığıyla yayımlanan yazısını gerekçe göstererek 45 gün resmi ilan ve reklamların kesilmesi cezası verdi. Elinden başka kötülük gelse onu da yapacak!”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.