Ethem Sarısülük anmasına polis müdahalesi: Gözaltılar var

Ankara Kızılay'da Gezi Direnişi sırasında polis kurşunuyla vurularak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün vurulduğu noktada yapılmak istenen anmaya polis müdahale etti.

Ethem Sarısülük anmasına polis müdahalesi: Gözaltılar var
01 Haziran 2022 Çarşamba 18:23

Ankara'da, 2013 yılında Gezi Direnişi sırasında Güvenpark'ta polis kurşunuyla vurularak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, bu akşam 17.40'da vurulduğu yerde anılmak istendi. Anmaya katılmak isteyenler polis tarafından çeşitli noktalarda engellenerek gözaltına alındı.

KONUR SOKAKTA HALKEVLERİ ÜYELERİNE ABLUKA 

Halkevi üyeleri, Konur Sokak'ta bir kafenin önünde çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alındı. Ablukayı aşmak isteyen kişilere polis müdahale etti. Engellenen kişiler "Her Yer Gezi, Her Yer Direniş" sloganı attı.

Polis, Güvenpark'ta anma ve basın açıklaması yapmak isteyen gruba müdahale etti.  

MEŞRUTİYET CADDESİ'NDE ÇOK SAYIDA GÖZALTI 

Konur Sokak'ta polis ablukası aşarak, alkış ve sloganlarla Güvenpark' a yürümek isteyen kişileri çevik kuvvet polisleri Meşruiyet Caddesi'nde darp edilerek gözaltına aldı. 

ATATÜRK BULVARI'NDA TERS KELEPÇELİ GÖZALTI 

Atatürk Bulvarı'ndan Güvenpark istikametine doğru yürüyüşe geçen kitle, yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Ters kelepçe yapılarak gözaltına alınan kişilerin görüntüsünü almak isyeyen basın mensupları polisler tarafından engellendi. 

YÜKSEL CADDESİ'NDE DE GÖZALTI  

Yüksel Caddesi'nde slogan atan bir grup kitle, polis müdahalesi ile karşılaştı. Sokaktan geçen bir kişi, slogan atan gruba sözlü sataşmada bulundu. Kitleye hakaret eden kişi, polisler tarafından 'korumaya' alındı. 

HDP İL BİNASI ÖNÜNDE POLİS ABLUKASI

Aralarında HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Murat Sarısaç'ın bulunduğu bir grup HDP' li, Ankara HDP il binası önünden Güvenpark'a yürümek istedi. Ancak yürüyüşü polisler tarafından engellendi. Güvenpark'a yalnızca vekillerin gidebileceği söylendi. Milletvekilleri, kitleyle birlikte gideceklerini belirtti. Yolu açmayan polisler ise HDP'lileri, Meşruiyet Caddesi'nde ablukaya aldı. Ablukaya sloganlarla protesto eden HDP’liler bulundukları yere karanfil bırakarak anma etkinliği gerçekleştirdi. 

POLİS PANKARTI YIRTTI 

HDP'liler, anmanın ardından Gezi Direnişi'nde yaşamını yitirenlerin fotoğrafların yer aldığı pankart açtı. Pankartla birlikte yürüyüşe geçen HDP'lilere müdahale eden polis, pankartı yırttı. 

HALKTAN GÖZALTILARA TEPKİ 

Kızılay'da yaşanan gözaltı ve müdahaleye çok sayıda yurttaş tepki gösterdi. Gazetecilerin engellenmesine de tepki gösteren yurttaşlar, "ülkeyi ne hale getirdiniz", "Yazıklar olsun", "Siz kimin polisisiniz" sözleriyle tepki gösterdi.

Anmaya katılarak sloganlar eşliğinde yürüyen yurttaşlara da müdahale edildi. Avukatlardan edindiğimiz bilgiye göre gözaltı sayısı 46'ya ulaştı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.