ESP ve SGDF’ye operasyon Kadıköy’de protesto edildi

ESP ve SGDF, partilerine yönelik operasyonda aralarında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de bulunduğu 20 kişinin gözaltına alınmasını protesto etti.

ESP ve SGDF’ye operasyon Kadıköy’de protesto edildi
07 Ekim 2020 Çarşamba 19:19

banner227

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), partilerine yönelik operasyonda aralarında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de bulunduğu 20 kişinin gözaltına alınması protesto etti. Kadıköy Süreyya Operası önünde gerçekleşen açıklamaya ESP ve SGDF yönetici ve üyesi, Halkların Demokratik Partisi il örgütü, Devrimci Parti, Emekçi Hareket Partisi, Devrimci Otonomlar, Devrimci Gençlik Birliği, Devrimci Öğrenci Birliği, Öğrenci Kollektifleri, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP), Devrimci Hareket, Devrimci Gençlik Dernekleri, Partizan, Kaldıraç, Soyalist Öğrenci Hareketi üye ve yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. “Birleşeceğiz, çoğalacağız faşizmi yıkacağız” pankartı açan kitle sık sık “Yaşasın birleşik mücadelemiz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, sloganları attı.

‘MUTLAKA KAZANACAĞIZ’

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, sokaklarda gözaltı ve tutuklama terörü ile karşı karşıya olduklarını ifade ederek, “Her zaman halkın yanında olduk ve halkın taleplerini savunduk. İşte bu nedenle sokaklardayız. Rejim krizde biliyoruz. Kapitalizm krizde. Yönetemiyorlar. Bizler, devrimciler, sosyalistler, Kürtler ve pek çok kesim onurlu bir gelecek için mücadele ediyor. Kürt ve Türk halkları özgür bir gelecek için mücadele ediyor. Faşizme mahkum değiliz. Tecavüzleri meşrulaştıranlara, halkı sömürenlere mahkum değiliz, hukuksuzluklara mahkum değiliz. Baskılara karşı birleşeceğiz, büyüyeceğiz ve mutlaka kazanacağız diyoruz” ifadelerini kullandı.

FAŞİZME KARŞI ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Ardından söz alan SGDF Eş Genel Başkanı Deniz Bahçeci, “Yine bir siyasi soykırım operasyonuyla karşı karşıyayız. 20 arkadaşımız sarayın talimatıyla gözaltına alındı. Onlar işçi ve emekçileri sömürüyor biz farklı bir gelecek için çabalıyoruz. Onlar gençliği yozlaştırmaya çalışırken biz farklı bir geleceğin olduğunu ifade ediyoruz. Çünkü onlar güçsüz, çünkü onlar meşru değil. Bu yüzden de saldırıyorlar. Biz asla pes etmedik, pes etmeyeceğiz. Omuzlarımızda gençliğin isyanı ve gençliğin öfkesi var. Yoldaşlarımızdan aldığımız mücadele geleneğini devam ettireceğiz. Adalet için mücadele ettik, etmeye devam ediyoruz. Tüm gençliği faşizme karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Birlikte örgütlenerek kazanacağız“ diye konuştu.

AVCI: ELİNİZDEN GELENİ ARDINIZA KOMAYIN

HDP İl Eşbaşkanı Erdal Avcı ise gözaltılara tepki göstererek şunları söyledi: “Bugünkü operasyonla anlaşılıyor ki AKP ve MHP muhalifleri komple susturarak, gerileterek, bezdirerek siyasi ömrünü uzatmak istiyor. Oysa tarihte benzer yöntemlerle yürüyenlerin bütün örnekleri sonuç vermemiştir. Kuşkusuz Türkiye’de de, Kürdistan’da da, Ortadoğu’da da, Şili de de, Arjantin’de de sonuç vermedi, vermeyecek. Faşizmin ebediyete kadar var olduğu hiçbir coğrafya yoktur. AKP ve MHP bunu çok iyi iliyor. Ama bir umut biraz daha ömrünü uzatmak için uğraşıyor. Bu despot vicdansız, insafsızca siyaset binlerce yoldaşımızın zindanlara atılmasına on binlerce ailenin acı çekmesine neden oluyor. Devletten aldıkları güçle yargıyı, asker ve polisi kullanarak bu ülkenin en temiz, en vicdanlı insanlarına bunları reva görüyorlar. Bu politikalarla bu ülkeye kan kaybettirmekten başka bir şey yapmıyorlar. Çıkmaz bir sokağa girdiniz ısrarla yolun sonunu görmek için arabaya gaz veriyorsunuz. Duvara tosluyorsunuz. Düşünce ve ifade özgürlüğünün önünü açmaktan başka hiçbir yol yok. Yoksa bu yöntemlere sığınan diğerlerine ne olduysa size de bu olacak. Hiçbir halkı talebin önünde kimse duramaz. Biz HDP olarak Eş Başkan Şahin yoldaşın gözaltına alınırken attığı sloganın yanındayız. Siz tarihin çöplüğüne gideceksiniz. İstediğiniz kadar gözaltı yapın, tutuklayın biz hep mücadele etmeye devam edeceğiz. Yoldaşlarımızı bırakın demiyoruz, elinizden ne gelirse ardınıza komayın diyoruz. Her gün operasyon yaparak iktidarda kalınsaydı, bundan önceki hükümetler devrilmezdi. Sıra sizde.”   

Daha sonra sırayla Devrimci Parti, Emekçi Hareket Partisi, Devrimci Otonomlar, Devrimci Gençlik Birliği, Devrimci Öğrenci Birliği, Öğrenci Kollektifleri, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP), Devrimci Hareket, Devrimci Gençlik Dernekleri, Partizan, Kaldıraç, Soyalist Öğrenci Hareketi temsilcileri konuştu. Konuşmalarda ortak mücadeleye vurgu yapılarak, özgür ve eşit bir dünya için mücadeleye devam edileceği vurgulandı.

Konuşmaların ardından kitle sloganlar eşliğinde dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.