Eski TMSF yöneticisi Güzeldülger: Türkiye'de yolsuzluk dört yolla yapılıyor

TMSF Tahsilat ve Finansman Dairesi eski Başkanı Güzeldülger, TMSF'ye geçmeden önce bazı şirketlere atanan kayyımlardan bir ismin, 100-150 şirketten 5 bin lira maaş aldığını öne sürdü.

Eski TMSF yöneticisi Güzeldülger: Türkiye'de yolsuzluk dört yolla yapılıyor
27 Haziran 2021 Pazar 10:55

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Boydak Holding'e el koyduğu dönemde şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenen Abdullah Güzeldülger, Karar TV'de döneme dair açıklamalarda bulundu. 

TMSF Tahsilat ve Finansman Dairesi Başkanlığı yaptıktan sonra Boydak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanlığına atanan Güzeldülger, bir süre önce liderliğini Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı Gelecek Partisi'nden siyasete atılmıştı.

Güzeldülger, TMSF'ye geçmeden önce "FETÖ" ile iltisaklı şirketlere atanan kayyumlar arasında 100-150 şirketten maaş alanlar bulunduğunu, bir kayyımın 100-150 şirketten 5 bin lira maaş aldığını, TMSF'nin bu kişiyle ilgili dosya hazırlayıp Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdiğini ama bir sonuç alınamadığını belirtti.

Güzeldülger'in diğer açıklamaları şöyle:

"Ben TMSF’nin görevlendirmesiyle Boydak’a Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandığımda, şirkete tecrübeli bir CEO gönderilmesini beklerken Nurettin Canikli, 30 yaşlarında tecrübesiz belinde silahlı birini gönderdi. Bu kişinin yolsuzlukları TMSF'de dört yıldır soruşturuluyor ama bir sonuç alınamıyor.

Yavaşçalar, Balıkesir’de bir tank mermisi üreten, nitelikli bir fabrikaydı. Herhangi bir ilana çıkmadan Sarsılmaz Silah Sanayi Grubu’na bir bedel karşılığında el altından satıldı. TMSF tarihinde ben böyle bir şey hatırlamıyorum.

TÜRKİYE'DE YOLSUZLUK DÖRT YOLLA YAPILIYOR

-Bunlardan biri vakıf ve dernekler üzerinde Hazine'ye girmesi gereken paraların bloke edilerek vakıf ve derneklere yönlendirilmesi. Örneğin Kızılay’ın 30 milyon dolarlık bağışı.

-İkinci yolsuzluk yolu, ihalelerde rekabetsiz ortamlar oluşturuluyor. Pazarlık usulü ihale yöntemiyle maliyetin olması gerekenden biraz daha yukarıda rakamlar oluşuyor.

-Üçüncü yolsuzluk yolu, ihale ile yapılması gereken hizmet alımlarının kişi ve firmaya özel doğrudan sözleşme yoluyla yapılması.

-Dördüncü yolsuzluk yolu, özelleştirme satışları ve büyük ihalelerle firma satın alımlarında, satıştan kısa bir süre sonra, gerçek alıcıya hisse devir yöntemi.

SEZGİN BARAN KORKMANZ BANA DA GELDİ

Güzeldülger, ayrıca açıklamalarında, "Sezgin Baran Korkmaz bana gelip ‘Kelepir şirket var mı? Alalım’ dedi. Sezgin Baran Korkmaz, ikinci Reza Zarrab vakası olacak. Sezgin Baran Korkmaz’la konuşunca 5 dakikada sahtekar olduğunu anladım. Koskoca Cumhurbaşkanının etrafındaki insanlar bunun ne olduğunu bilmiyor mu? Bugün Türk Telekom’u yöneten şahıs, Turkuvaz Grubu’nun reklam işlerinden sorumlu, hayatında bir tane elektronik devre görmemiş şahıstır" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.