Erdoğan-Putin görüşmesi: Olası Suriye Operasyonu da gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Soçi'ye gidiyor. Rusya Devlet Başkanı Putin'le yapılacak görüşmede olası Suriye Operasyonu, tahıl anlaşmasındaki son durum ve bölgesel gelişmeler ele alınacak.

Erdoğan-Putin görüşmesi: Olası Suriye Operasyonu da gündemde
05 Ağustos 2022 Cuma 13:25

banner255

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak özel uçak 'TUR' ile saat 13.00'te Rusya'nın Soçi kentine gitti. Apronda askeri tören kıtasını selamlayarak uçağa geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de Soçi'ye gitti.

Erdoğan ile Putin, Rusya'nın Ukrayna operasyonunun başlamasından bu yana 9 kere telefonla görüştü. Bugünkü görüşme ise, 24 Şubat'tan sonra ikili arasındaki ikinci yüz yüze görüşme olacak.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEMEYECEKLER

İki lidier Sanatoryum Rus'ta bir araya gelecek. Baş başa gerçekleştirecekleri görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye katılacak. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenlemeyeceklerini açıkladı.

Erdoğan ve Putin 29 Eylül 2021'de yine Soçi’de bir araya gelmiş, yaklaşık 3 saatlik baş başa görüşmenin ardından bir açıklama yapmamayı tercih etmişlerdi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre Putin'in daveti üzerine gerçekleştiren ziyarette, iki ülke ilişkileri ile güncel küresel ve bölgesel meseleler değerlendirilecek. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, iki liderin görüşmelerde "Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacağı" bilgisi verildi.

ERDOĞAN, OLASI SURİYE OPERASYONU İÇİN DESTEK ARAYACAK

BBC'nin haberine göre, Erdoğan’ın Soçi görüşmesi sırasında Putin’den Suriye'nin kuzeyine olası operasyon konusunda daha esnek bir tavır takınmasını isteyebileceği, askeri harekatın sınırlı olacağı güvencesini vermesi öngörülüyor.

Rusya’nın Suriye’nin hava sahasını kontrol altında tutuyor olması nedeniyle olası bir operasyonda Türkiye’nin bu konuda Rusya ile uzlaşması gerekiyor.

TAHIL ANLAŞMASI AĞIRLIKLI OLARAK GÖRÜŞÜLECEK

Sputnik'in aktardığına göre, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine olası askeri harekatı ve Ukrayna operasyonu sonrası Türkiye'nin arabuluculuğuyla tarafların imzaladığı tahıl koridoru anlaşması toplantının gündemindeki öncelikli başlıklar olacak. 

İkili ekonomik, ticari ve enerji işbirliği, Mersin Akkuyu'da devam eden nükleer santral projesinin de görüşmede ele alınacağı belirtiliyor.

Ukrayna ve Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) ayrı ayrı anlaşmalar imzalamış ve böylece Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ulaştırılmasının önünü açmışlardı. Bu kapsamda ilk gemi 3 Ağustos’ta Türk boğazlarından geçerek Lübnan’a doğru seferini devam ettirmişti.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Suriye ve Ukrayna'daki gelişmelerin yanı sıra Karabağ’daki son gelişmelerin de görüşmede konuşulabileceğini ifade etti. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.