Erdoğan'ın 'provokatör' dediği Prof. Dr. Ayşe Buğra'ya büyük onur

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Boğaziçi eylemleri üzerinden 'provokatör kadın' diye hedef gösterdiği Prof. Dr. Ayşe Buǧra, dünyanın en etkili bilim insanları listesine girdi.

Erdoğan'ın 'provokatör' dediği Prof. Dr. Ayşe Buğra'ya büyük onur
11 Kasım 2021 Perşembe 21:41

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilerin ve akademisyenlerin kayyum rektör Melih Bulu'ya karşı başlattıkları eylemlere ilişkin yaptığı açıklamada "Osman Kavala denilen, adeta Soros'un temsilcisi olan kişinin karısı da provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır” diyerek Prof. Dr. Ayşe Buğra'yı hedef almıştı.

Erdoğan’ın sözleri üzerine konuşan Buğra, “Provokasyon lafı o kadar kötü ki öğrenciye saygısızlık. Bu olacak şey değil. Çok sarsıldım ama artık hiçbir şey için olmaz diyemiyoruz. Her şey oluyor" demişti.

Hollanda merkezli bir yayıncılık şirketi olan Elsevier, 2020 senesi için “Yıllık Etki” ve 1996-2020 yılları arasını kapsayan dönem içinse “Kariyer Boyu Etki” listelerini yayımlandı.

Boğaziçili bilim insanlarının her iki listede de güçlü şekilde temsiliyeti görülürken “Yıllık Etki”de 19, “Kariyer Boyu Etki” kategorisindeyse 18 isim yer buldu.

Erdoğan’ın hedef gösterdiği Prof. Dr. Ayşe Buğra ise her iki listede de kendisine yer bulan isimlerden oldu.

Türkiye kadın hareketinin öncülerinden Duygu Asena anısına verilen PEN Duygu Asena Ödülü de bu yıl Ayşe Buğra’ya verilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.