Erbaş'tan 'islamofobi' açıklaması: Böyle bir kavram oluşturmak büyük haksızlık

Pakistan'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı, Lahor'da Minhaj Üniversitesinde "İbn-i Sina Kütüphane ve Araştırma Merkezi'nin" açılışını yaptı ve burada düzenlenen konferansta konuştu.

Erbaş'tan 'islamofobi' açıklaması: Böyle bir kavram oluşturmak büyük haksızlık
20 Şubat 2022 Pazar 11:09

banner225

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "İslamofobi kelimesinin oluşmasının yanlış olduğunu, doğru olmadığını söylüyorum. Yanlış birtakım İslam anlayışlarına sahip olan marjinal gruplara bakarak böyle bir kavramın oluşturulması büyük bir haksızlıktır" dedi.

 

Resmi ziyaret kapsamında Pakistan'da bulunan Erbaş, Lahor'da Minhaj Üniversitesinde "İbn-i Sina Kütüphane ve Araştırma Merkezi'nin" açılışını yaptı ve burada düzenlenen konferansta konuştu.

Erbaş, Avrupa’daki üniversitelerin öğrenci değişim programlarına işaret ederek İslam ülkeleri üniversiteleri arasında öğretim üyesi, öğrenci değişimi ve teknolojik gelişmeler kapsamında iş birliği yapılması gerektiğini söyledi.

 

Türkiye'nin Mevlana Değişim Programı'na atıfta bulunan Erbaş, Minhaj Üniversitesi ile bu programı gerçekleştirebileceklerini kaydetti.

Erbaş, yanlış İslam anlayışının İslamofobiklerin ekmeğine yağ süreceğini ve İslam karşıtlarının anlayışlarına zemin hazırlayacağını vurgulayarak "İslamofobi kelimesinin oluşmasının yanlış olduğunu, doğru olmadığını söylüyorum. Yanlış birtakım İslam anlayışlarına sahip olan marjinal gruplara bakarak böyle bir kavramın oluşturulması büyük bir haksızlıktır." diye konuştu.

 

İslam'ın her zaman sevgiyi, muhabbeti ve barışı tebliğ ettiğini söyleyen Erbaş, "Buna rağmen barış dininin kitabına, peygamberinin hayatına bakmadan sadece onu yanlış uygulayan marjinal gruplara bakarak bütün Müslümanları adeta korkulacak insanlarmış gibi göstermek çok büyük bir haksızlıktır, yanlış anlayıştır." ifadelerini kullandı.

 

Erbaş, bu mantıkla isimlendirme yoluna gidilecek olursa bugün çok rahat şekilde "Judaizmofobi" kelimesini kullanabileceğini dile getirerek Siyonist Yahudilerin yıllardan beri Filistinli Müslümanlara zulmettiğini anımsattı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.