Emniyet, 10 Ekim katliamının planlayıcısının yurt dışında bir kampta tutulduğunu söyledi

Ankara'daki Gar Katliamı'nın planlayıcısının Kuzey Suriye'deki bir kampta tutulduğu öne sürüldü.

Emniyet, 10 Ekim katliamının planlayıcısının yurt dışında bir kampta tutulduğunu söyledi
15 Temmuz 2020 Çarşamba 18:09

Ankara Garı'nda, 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD tarafından gerçekleştirilen, 100 kişinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili davada yargılanan 16 sanıktan, katliamın planlayıcısı İlhami Balı'nın, Kuzey Suriye'de bir kampta olduğu öne sürüldü

Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve ana davadan dosyası ayrılan 16 firari sanığın yargılandığı davanın görülmesine yarın devam edilecek. Mahkeme, son celsede Interpol aracılığıyla firari sanıklardan Edremit Türe, Deniz Büyükçelebi, Ahmet Güneş, Hasan Hüseyin Uğur ve Nusret Yılmaz hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar vermişti. İlhami Balı’nın da arasında bulunduğu diğer firariler hakkında ise daha önce kırmızı bülten çıkarılmıştı.

Mahkemenin, firari sanıkların akıbeti konusunda emniyete yazdığı müzekkereye gelen cevap yazısı, dava dosyasına girdi. Yazıda, daha önce nerede olduğu tespit edilemeyen saldırının planlayıcısı olduğu ve birçok eylemin de emrini verdiği belirlenen, davanın bir numaralı sanığı firari İlhami Balı'nın, Suriye'de adı 'x' olarak belirtilen kampta olduğu belirtildi.

Söz konusu yazıda , "23 adet yakalama kararı bulunan şahsın yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda, adı geçen İlhami Balı’nın sözde esir kampında isminin bulunduğu tespit edilmiştir" denildi. Yazıda yine firari sanıklardan Mustafa Delibaşlar ile Cebrail Kaya'nın ise Kuzey Suriye'de bir kampt bulunduklarının tespit edildiği bilgisi yer aldı.

Davanın avukatları, yarınki duruşmada İlhami Balı’nın hangi kapta olduğunun belirlenmesini, ve belgelerin tamamının dosyaya girmesini talep edecek.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.