Emine Bulut davası başladı: Sanık güvenlik gerekçesiyle getirilmedi

Kırıkkale’de boşandığı erkek tarafından öldürülen Emine Bulut’un duruşması başladı. Katil zanlısı Fedai Varan güvenlik gerekçesiyle duruşmaya getirilmedi.

Emine Bulut davası başladı: Sanık güvenlik gerekçesiyle getirilmedi
09 Ekim 2019 Çarşamba 10:51

banner255
Kırıkkale’de boşandığı erkek tarafından, 10 yaşındaki kızının gözleri önünde öldürülen Emine Bulut’un ilk duruşması başladı. Katil zanlısı Fedai Varan hakkında Kırıkkale 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde “ canavarca hisle adam öldürmek” suçlaması ile dava açıldı.
Duruşmaya Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar geldi. Kırıkkale Başsavcılığı tarafından adliye bahçesinde basın açıklamasına izin verilmezken afiş, pankart ve dövizler de içeriye alınmadı.Duruşma öncesi Kadın Meclisleri Kırıkkale Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Üyesi Ayşen Ece Kavas, “Biz Emine Bulut ve tüm kadınlara adalet için buradayız. Türkiye’nin bütün duruşma salonlarında olduğu gibi, Bulut’un ve onun  çocuğu için buradayız. Kadınlar yaşasın çocuklar gülsün diye mücadele veriyoruz” dedi.  
‘SESİMİZİN ULAŞMADIĞI YER KALMADI’
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim de “Kadın cinayetlerini durduracağız demeye başladığımız Münever Karabulut’un ardından 10 yıl geçti” diye belirtti.  Ataselim, şunları söyledi:  “10 yıldır kadın cinayetlerini durduracağız diyoruz. Sokak sokak anlatıyoruz. Sesimizin ulaşmadığı yer kalmadı. Kadın cinayetlerini durdurmak mümkün, Emine Bulut ‘ölmek istemiyorum’ dedi.  Türkiye’deki bütün kadınlar ne yazık ki ölmek istemiyorum sözünün ve o nefes aralığında yaşıyorlar. Her an ölüm tehditleri ile yaşıyorlar. En temel hakkı olan yaşama hakkından mahrum bırakılıyorlar. Erkekler tarafından öldürülüyorlar. Ne yazık ki zihniyet dedikleri yasalarla, siyasetçilerin kadın ve erkeğin eşit olduğunu söylemesiyle değişir. Ve biz bunu değiştirmekte kararlıyız. ”
Öğrencisi tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar da bu mücadeleye destek vermek amacıyla burada olduğunu ifade etti.  
‘YARIN ANNEMİN DAVASINDA OLACAĞIM’
Öldürülen Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül ise Kadın Cinayetleri durana kadar alanlarda ve adliyelerde olacağını belirterek,”Bugün Emine Bulut’un, yarın annemin davasında olacağız.  6284 yasası ne aman uygulanırsa bizler o zaman duracağız” dedi. 
Açıklama ardından kadınlar duruşma salonuna geçti.
Duruşmayı  izlemek üzere gelenlere adliye dışında ve içinde iki defa üst araması yapıldı.
SANIK GÜVENLİK GEREKÇESİYLE GETİRİLMEDİ
Kadın örgütlerinin ve çok sayıda avukatın katıldığı duruşmaya Emine Bulut’un aile avukatları ve taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme salonunun küçük olması nedeniyle birçok avukat ve katılımcı salona alınmazken, salona giremeyen katılımcılar  için ayrı bir duruşma salonu açılıp izlemeleri sağlanacak. 20'ye yakın baro temsilcisi de duruşma salonunda hazır bulundu. Emine Bulut’un kızı ve ailesi de duruşmaya SEGBİS ile katılacak.
Sanık Fedai Varan, güvenlik gerekçesiyle bulunduğu Bolu Cezaevi’nden duruşmaya katılacak.
Duruşma devam ediyor.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.