Emekçiler ekonomik krize karşı İstasyon Meydanı’na aktı

KESK’in, "Krizin Faturasını Emekçiler Değil, Krizi Yaratanlar Ödesin" şiarıyla İstasyon Meydanı'nda düzenlediği miting binlerin katılımıyla başladı. Krizin faturasını ödemeyeceklerini belirten emekçiler, açlık grevi eylemlerine dikkat çekti

Emekçiler ekonomik krize karşı İstasyon Meydanı’na aktı
16 Aralık 2018 Pazar 14:56

banner255

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu’nun, "Krizin Faturasını Emekçiler Değil, Krizi Yaratanlar Ödesin" şiarıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlediği bölge mitingi başladı. Dört bir koldan girişlerin yapıldığı alanda, polis yoğun önlemler aldı. Miting alanına, “Anadilimiz özgürlüğümüzdür”, “Yaşasın emek ve demokrasi mücadelesi”, “Yoksullaşmaya işsizleşmeye ve güvencesizliğe karşı birlikte mücadele”, “Jin jiyan azadî”, “KHK’lar gidecek biz döneceğiz” ve “İnsan emeği ayrıştırılamaz” pankartları asıldı. 

SİYASİ PARTİLERDEN KATILIM

Mitinge, bölgenin dört bir yanından katılan KESK ve DİSK’e bağlı kamu emekçileri, yaşanan ekonomik krize karşı hükümete tepkilerini dile getiren sloganlarla kortejler halinde alana giriş yaptı. Ayrıca mitinge, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri Dersim Dağ, Musa Farisoğulları, Remziye Tosun, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Naşide Toprak ve İbrahim Çiçek, HDP Gençlik Meclisi üyeleri, CHP ve ESP Diyarbakır il yöneticileri katıldı.

Miting, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Mitingin açılış konuşmasını Miting Tertip Komitesi üyesi ve Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Abbas Şahin yaptı. Şahin, İstasyon Meydanı’nı dolduran binlerce kamu emekçisini selamlayarak, “Halkın siyasi iradesine ipotek koyan ve bu iradeyi hapsetmeye çalışan zihniyete karşı bedenini açlığa yatıran Sayın Leyla Güven şahsında başlayan ve yayılan açlık grevlerine karşı iktidarın kör sağır rolünü oynamasını ya da iradeyi kırmak için güç kullanmasını kınıyorum. Cezaevlerindeki canlar yitirilmeye başlamadan talepler bir an önce karşılanmalıdır” dedi.

‘HALKLAR MÜCADELEDEN VAZGEÇMEDİ’

Kürt halkının ve Türkiye halklarının özgürlük mücadelesinden hiç bir zaman vazgeçmediğini ifade eden Şahin, “Cumhuriyet tarihine baktığımız zaman, en masumane taleplerimiz şiddetle susturulmaya çalışılmıştır. Ülke bugün ekonomik krizle karşı karşıya. Bu kriz AKP hükümetini doğurdu. AKP ve kurucuları biçilmiş kaptandır. AKP’nin 14 tarihine baktığımızda, göstermelik demokrasi oyunlarıyla, halklarımız için kabusa dönüşmüştür” diye konuştu. 

‘GÜVENLİKÇİ POLİTİKALAR SONUCU KRİZ KAÇINILMAZ OLDU’

Ülkede ve bölgede yaşanan doğa tahribatına dikkat çeken Şahin, “Ülke uluslararası emperyalistlerin çöplüğü haline getirildi. Bunlar proje kapsamında geldiler ve bunu uyguluyorlar. Halkımızı köle haline getirmeyi amaçlıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Ülkede ekonomik ve siyasal krizle karşı karşıyayız. Biz bu kriz durumuna yeni gelmedik. Uygulanan ekonomik politikaların sonucu olarak bu kriz bekleniyordu. Güvenlikçi politikalar ve yasakçı politikalar sonucu kriz kaçınılmaz oldu” şeklinde konuştu. 

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ

Kürt sorununun çözümsüzlüğü sonucu ekonomik kriz olduğunu dile getiren Şahin, “Bu politikalar ülkenin beka sorunu olarak gösterilmeye çalışılıyor. Kürtlerin talepleri verilmemek için kırk dereden su getirildi. Ancak vazgeçmedik. Batıda sol sosyalist hareketlerin önüne engel olundu. Hak hukuk taleplerinin önüne geçilmeye çalışıldı. Bunu başaramadılar. Halk seçimlerde bunu gösterdi. Halk kazandı” dedi.

‘1982 ANAYASASI’NI RAFA KALDIRDILAR’

15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında ilan edilen OHAL sürecine işaret eden Şahin, şunları söyledi: “KHK’ler ardı ardına geldi. Yüzbinlerce insan ihraç edildi, özgür basın susturuldu. Anti demokratik uygulama olan 1982 Anayasası’nı bile rafa kaldırdılar. Bürokrasi içinde kıyıma başlandı. Bu durum faşizan iktidarların, tarihin hiç yabancı olmadığı şeylerdir. Bu faşist iktidarlarında sonunu gösterdi.”

İŞ GÜVENCESİ

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Dilan Yakut ise, kapitalist modernitenin ölümle zulümle kendini yükseltmeye çalıştığını belirterek, “KHK’ler ile iş güvencemizi ortadan kaldırdılar. Boyun eğmiyoruz, KHK’ler gidecek ve biz döneceğiz. Ev içlerinde görünmez halde olan kadınların omuzuna her daim çocuk bakımı ve diğer yükler bindirilmiştir. Ekonomik kriz, kadınların üzerine etkisini daha ağır bırakmıştır. Krizin bedelini çıkaranlar ödesin. AKP ve saray, iktidarı boyunca kadın kazanımlarının mücadelesini oradan kaldırmayı hedeflemiştir” şeklinde konuştu.     

KESK’in bölge mitingi yapılan konuşmalarla devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.