El Kaide lideri Eymen El-Zevahiri, CIA operasyonuyla öldürüldü

Reuters haber ajansı, CIA'in hafta sonu Afganistan'da insansız hava aracıyla düzenlediği operasyonla El-Kaide lideri Eymen el Zevahiri'yi öldürdüğünü duyurdu.

El Kaide lideri Eymen El-Zevahiri, CIA operasyonuyla öldürüldü
02 Ağustos 2022 Salı 09:40

Reuters haber ajansı, ABD resmi kaynaklarına dayandırdığı haberinde, CIA'in hafta sonu Afganistan'da insansız hava aracıyla operasyon düzenlediği, saldırıda Zevahiri'nin öldüğü belirtildi.

ABD, Mısırlı bir ilahiyatçı ve genel cerrahi uzmanı olan Zevahiri'nin başına 25 milyon Dolar ödül koymuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, El Kaide lideri Zevahiri'nin 31 Temmuz Pazar günü yerel saat ile 06.18'de Afganistan'ın başkenti Kabil'de öldürüldüğünü açıkladı. Biden, "Başkan Bush, Obama ve Trump dönemlerinde bıkıp usanmadan Zevahiri’yi aradıktan sonra, istihbarat ekibimiz bu yılın başlarında Zevahiri’nin yerini tespit etti. Aile üyeleriyle yeniden bir araya gelmek için Kabil'in merkezine taşınmıştı" dedi.

Biden konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu görev dikkatle planlandı, diğer sivillere zarar verme riskini titizlikle en aza indirdi ve bir hafta önce, koşulların uygun olduğu söylendikten sonra, onun işini bitirmek için son onayı verdim ve görev başarılı oldu."

Biden, operasyonda aile üyelerine zarar gelmediğini ve sivil can kaybı yaşanmadığını da sözlerine ekledi.

2011'de ABD güçlerinin Usame bin Ladin'i öldürmesinin ardından El Kaide’nin başına Zevahiri geçti. Zevahiri, yaklaşık 3.000 sivili öldüren 11 Eylül 2001 saldırılarının beyni olmakla suçlanıyordu.

Uluslararası haber ajanslarına konuşan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, Zevahiri'nin Kabil'de bir evin balkonunda bir insansız hava aracı saldırısında öldürüldüğünü söyledi.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.