Edirne'de gözaltına alınan Yunan polis serbest bırakıldı

Yunan polisin ifadesinde, kadın arkadaşıyla Edirne’de alışveriş yaptıktan sonra İpsala’ya dönmek için açtıkları navigasyonun kendilerini askeri bölgeye yönlendirdiğini söyledi.

Edirne'de gözaltına alınan Yunan polis serbest bırakıldı
07 Aralık 2021 Salı 09:40

banner225

Edirne’de kadın arkadaşıyla seyahat ederken yanlışlıkla askeri bölgeye girdikleri için gözaltına alınan Yunan polis ve arkadaşı serbest bırakıldı.

DHA'nın haberine göre Edirne’ye kadın arkadaşı Aheni Aohna ile birlikte turistik amaçlı gelen Yunanistan’ın Dedeağaç kenti Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Valasoudis Manolis (41), Doyran Köyü yakınlarında aracıyla birlikte askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. İl Jandarma Komutanlığı’nda soruşturmaları yürütülen polis memuru ve arkadaşı Edirne’de adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki soruşturmaların ardından nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Manolis ve Aohna, yurt dışı çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. İkilinin üzerinde bulunan ve el konulan cep telefonları ile diğer materyallerin incelenmesinin sürdüğü belirtildi.

‘İPSALA YAZDIK, NAVİGASYON BİZİ O BÖLGEYE YÖNLENDİRDİ’

Yunan polis memuru Manolis’in ifadesinde İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptıklarını belirterek, kız arkadaşı ile birlikte Edirne’de kent merkezine gelerek alışveriş yaptıklarını söyledi. Alışverişin ardından dönüşe geçtikleri ve cep telefonundaki navigasyona İpsala yazdığını anlatan Manolis, önüne iki yol çıktığını ve kısa yolu tercih edince askerlerin durdurduğunu belirterek, "Navigasyon güzergahını takip ederken, sınıra yakın bir yerde askerler bizi durdurdu, pasaportlarımıza el koyarak, bizi jandarmaya götürdüler. Biz alışverişe gelmiştik. Başka bir amacımız yok” dediği öğrenildi.  

Yunan polis memuru ve arkadaşı serbest bırakıldıktan sonra Yunanistan’ın Edirne Başkonsolosluğu görevlileri ile birlikte adliyeden ayrıldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın ise Türkiye’de gözaltına alınan polisle ilgili resmi makamlardan bilgi istediği basına yansımıştı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.