Diyarbakır'da alan doldu, Newroz ateşi yandı: 'Kürt halkının sesini kısmak isteyenler yanıldı'

Yüz binlerin akın ettiği Diyarbakır Newrozu’na yönelik emniyetin provokasyon girişimlerine tepki gösteren HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Newroz’un ateşi Diyarbakır’dan yükselecek” dedi.

Diyarbakır'da alan doldu, Newroz ateşi yandı: 'Kürt halkının sesini kısmak isteyenler yanıldı'
21 Mart 2022 Pazartesi 12:59

Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla gerçekleştirilen 2022 Newrozu kutlamalarının finali, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı’nda gerçekleştiriliyor. 7’den 70’ye yüz binlerin akın ettiği Diyarbakır Newrozu’na, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden çok sayıda siyasetçi, gazeteci, aydın ve akademisyen katıldı. Davetiye gönderilen Federe Kürdistan Bölgesi, Irak, Mısır, Lübnan, Fas, Tunus, Ürdün ve Yemen ile Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinden çok sayıda siyasetçi, akademisyen ve gazeteci protokoldeki yerini aldı. 

ADALET NÖBETİ NEWROZ’A TAŞINDI

Hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması için Adalet Nöbeti’nde olan İnci Güler, Reşahat Ada, Hakkı Boltan ve Nazire Boltan, Fevziye Kolakan, Cezaevinde yaşamını yitiren Bedri Çakmak’ın oğlu Osman Çakmak, Newroz’un protokol konukları arasında yer alıyor. Kürt siyasetçi Ahmet Türk ve Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da Newroz konuğu isimler arasında yer aldı.

POLİS GERİ ÇEKİLDİ

Diyarbakır Emniyeti, günlerdir Newroz’u engelleme girişimlerini, alana girişlerle sürdürdü. Ulusal kıyafetlerle halkın alana girmesini engelleyen polis, gerginliğe neden oldu. Gençlerin barikatları aşması üzerine 200 çevik kuvvet polisi sahne önüne yerleştirildi. Gençler, “Halkın iradesi gasp edilemez” pankartıyla barikatlara dayanarak, alkış, zılgıt ve “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla polisi protesto etti. Bunun üzerine polisler geri çekilmek zorunda kaldı. 

NEWROZ HALAYI

Sabah saatlerinden itibaren yollara koyulan halk, Newroz Parkı’nda yüz binler olup buluştu. Engellemelere rağmen meydana ulaşan yüz binler, Newroz halayına durdu. 

Polisin engelleme ve saldırıları üzerine Newroz Tertip Komitesi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri sahneye geldi. 

PROVOKASYON GİRİŞİMLERİ 

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Diyarbakır Emniyeti’nin Newroz’u engelleme girişimlerine tepki göstererek, “Halkımızın alana girmesi engelleniyor. ‘Amed barikatları aşamaz’ diyenler, akılsızdır. Meydanlarda, sokaklarda, her şartta Newroz’u kutlayacağız. Hiç kimse Amed halkının iradesinin karşısında duramaz. Ne yaparlarsa yapsınlar Newroz’u kutlamamıza engel olamaz” dedi. 

'NEWROZ ATEŞİ YÜKSELECEK'

Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Emniyeti’ne seslenen Başaran, “Niyetiniz Nerwoz’u kutlatmamaksa, Kürt halkını tanımamışsınız. Binlerce polisle kontrol noktalarında halkı engellemeye çalışan Diyarbakır Emniyet, Diyarbakır Valiliği, İçişleri Bakanlığı, provokasyondan vazgeçin. Kaldırın barikatları. Halkın önünde hiçbir barikat duramaz. Bugün bu meydanda Newroz kutlanacak. Eğer halkın geçişine izin vermezseniz, bu alan olmazsa, Diyarbakır’ın bütün sokakları bizim için Newroz olacak. Newroz’un ateşi Diyarbakır’dan yükselecek. Hiçbir güç bunun önünde duramaz” ifadelerini kullandı.

Başaran, “Amed halkı, onlar Newroz’u engellemek istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar Newroz’u kutlayacağız. Diyarbakır Emniyeti, provokasyonlardan vazgeçin. Diyarbakır Valiliği, provokasyon yapmayın. Bugün burada Newroz’u engellemek istiyorlar” diye uyardı. 

Diyarbakır Emniyeti’nin provokasyon girişimleri nedeniyle başlamayan Newroz’da, halka “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla bekleyişini sürdürüyor.

Newroz ateşini coşkuyla yakacaklarını ifade eden Başaran, “Halkımız kapılarda bekletiliyor. Bu meydan milyonlarla dolacak. Newroz’u büyük bir heyecanla kutlayacağız” dedi. 

200 çevik kuvvet polisinin tekrar protokol ve kitle arasına yerleştirildiği sahne önünde arbede yaşandı. HDP milletvekilleri, ablukaya tepki göstererek, polislerin geri çekilmesini istedi. Alanda gerginlik sürüyor.

DENİZ POYRAZ POSTERİ

HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın dev posterinin asıldığı alanda, “Newroz ruhuyla mutlaka kazanacağız”, “Newroz Rehşan û Berîvan e, Newroz Zekiye Alkan e” Newroz Rahşan ve Berivan’dır, Newroz Zekiye Alkan’dır”, “Newroz özgürlüktür” “Halk iradesi gasp edilemez”, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” yazılı pankartlar asıldı. 

BARİKATLAR AŞILDI 

Diyarbakır Emniyeti’nin protokol ile halkın bağlantısını koparmak için sahne önüne çift sıra barikat ve 3 metre tel örgülerle koyduğu ve cezaevini andıran set, Newroz başlamadan gençler tarafından yıkıldı. Barikatları aşan gençler, sahne önünde Newroz flamalarıyla bekleyişini sürdürüyor. 

ALAN NEREDEYSE DOLDU, ÇOK SAYIDA GÖZALTI VAR

Bağlar'daki Newroz alanı ise neredeyse doldu. Ama arama noktalarında yığılmalar var. Çok detaylı aramalar yapılıyor.

Sahneden aramalar hakkında anons yapan HDP milletvekili Ayşe Acar Başaran. "Çevik provokasyon" yapma dedi. Birçok yerde gözaltıların olduğu bilgisi verildi.

POLİS MÜDAHALESİ

Polis, uyarılara rağmen binlerce yurttaşın kutlama için akın ettiği Newroz alanında TOMA ve gazla müdahale etti.

ÇEVİK KUVVET ALANDAN ÇEKİLDİ

Newroz alanı dolmasına rağmen binlerce insan arama noktalarından giriş yapmayı bekliyor. 

Bu arada çevik kuvvet polisleri Newroz alanından çıkış yapmaya başladı. 

NEWROZ ATEŞİ YAKILDI

Coşkunun doruğa ulaştığı Newroz meydanında sanatçı Devrim Demir, yüz binlerle birlikte “Newroz” şarkısını söyledi. 

Yüz binlerin doldurduğu meydanda, final kutlamasında 2022 Newrozu’nun ateşi yakıldı.

Ateşin yakılmasıyla yüz binler alkışlar eşliğinde “Bê Serok jiyan nabe” sloganları attı. 

Newroz, Hozan Kazo’nun şarkıları eşliğinde coşkuyla devam etti.

TÜRK: KÜRT HALKININ SESİ YÜKSELİYOR

Kürdistani İttifak Grubu içerisinde yer alan Kürt partileri sahneye çıkarak yüz binleri selamlamdı.

Kürt partilerle birlikte sahneye çıkan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, “Rengin Amed, selam ve saygılarımı sunuyorum. Newroz ateşinin sıcaklığıyla sizleri selamlıyorum. Kadınlar, gençler, Kürt halkının geleceği ve özgürlüğü için ayakta. Kürtlerin geleceği için her gün ayaktayız. Halkımıza teşekkür ediyoruz, direnişinizi selamlıyoruz. Newroz bayramı Ortadoğu ve Kafkasya’da kutlanıyor. Newroz halkımızın direnişidir” dedi. 

Türk, devamında şunları söyledi: “Kürt halkının sesini kısmak isteyenler yanıldılar. Kürt halkının sesi gün geçtikçe yükseliyor. Kürt siyasetçilere yönelik büyük bir zulüm uygulanıyor. Binlerce Kürt siyasetçi zindanlarda. Zindanlarda da olsa ruhları Amed Newrozu’nda. 

Bugün halkımızın üzerinde bir tecrit uygulanıyor. Sayın Öcalan 5 yıldır ağır bir tecrit altında. Ailesi ve avukatları görüşemiyor. Kürt halkı bu siyaseti boşa çıkaracaktır. Yıllardır arkadaşım Aysel Tuğluk hastalığından dolayı yaşamı zor durumda. Bu durumda zindanda tutuluyor. İnsani, ahlaki bir şey kalmadı. Hastalığından dolayı bırakılması gerekirken, zulüm altında tutuluyor. 

ULUSAL BİRLİK ÇAĞRISI

Değişen bir dünya var. Artık dünyada yeni düzenlerin oluştuğu bir süreçte yaşıyoruz. Bugün Rusya ve Ukrayna savaşı aslında bizim ders çıkarmamız gereken bir savaş. Bugün Ukrayna’da geçmişte birbirleriyle mücadele eden, seçimlerde karşı karşıya gelen bütün liderler, birlik ve beraberlik içinde Rusya’ya karşı savaş vermekte. Kürtler üzerinde bu coğrafyada ağır baskılar olmasına rağmen Kürt siyasetçiler dört parçada birbirleriyle uzlaşmıyor. Amed’ten sesleniyoruz; artık bir araya gelmenin zamanı, ortak bir hukuk oluşturmanın zamanıdır. Sizler bu şekilde davranırsanız, tarih ve Kürt halkı sizi affetmeyecektir. Yeni döneme uygun siyasetin üretilmesi, demokratik siyasetin güçlendirilmesi, ortak değerler etrafında halkımızın buluşması gerekiyor. Şuna inanmanızı istiyorum. Bu iktidar gidicidir, gidecek. Bizler var olacağız, bizler hakkımızı hukukumuzu elde edeceğiz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

LEYLA GÜVEN: UKRAYNA HALKINI EN İYİ ANLAYABİLECEK KÜRT VE FİLİSTİN HALKLARIDIR 

Tutuklu DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, tarihi Diyarbakır Newrozu’na gönderdiği mesajında, “Demokratik bir Ortadoğu ve özgür bir toplum olmayı başaracağız” dedi. 

Leyla Güven’in gönderdiği mesaj, sanatçı Devrim Demir tarafından okundu. “Çağdaş Kawa, Mazlum Doğan diyarından, Xarpet Zindanından sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyorum” sözleriyle başlayan Güven’in mektubunda, “Bütün içtenliğimizle inanıyor ve biliyoruz ki 21 Mart Newroz Bayramı’nda dünyanın her yerinde Kürt halkı alanlara çıkacak, Newroz’unu büyük bir coşkuyla kutlayacaktı. Bugünlere nasıl gelindiğini, ödediği bedellerden çok iyi bilen halkımız, bundan sonra da Kürtlere düşenin direnmek olduğunun bilinciyle, örgütlü yapılarıyla yoluna devam edecektir" ifadelerine yer verildi. 

3'üncü Dünya Savaşı’nın devam ettiğini belirten Güven, “Bütün sistemlerin kendisini değiştirmek zorunda olduğu günlerden geçiyoruz. Hukuksuzluk, adaletsizlik ve eşitsizliğin küresel boyut kazandığı, sınırların anlamsızlaştığı, toplumların artık statüsüz asla yaşamak istemediği bir aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Yeni bir yüzyıl şekilleniyor. Emperyalist savaş baronları bu kez de Ukrayna üzerinden kozlarını paylaşıyorlar. Ukrayna halkını en iyi anlayabilecek olan Kürt halkı ve Filistin halkıdır. Bu nedenle dün olduğu gibi bugün de Kürt halkının kara gözlü, yiğit evlatları dünyanın her yerinde haksızlığa uğramış halkların yanında yer almış ve acılarına ortak olmuştur” dedi. 

KÜRT KADINLARI İTTİFAKI OLUŞTURACAK

 

“Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarına atıfta bulunan Güven, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Sizler dışarıda, bizler zindanda savaş, baskı ve adaletsizliğe karşı, ‘Şimdi kazanma zamanıdır’ diyoruz. Sayın Abdullah Öcalan şahsında bir halkın tecrit edildiği, bu tecridin bütün zindanlara yayıldığını yaşayarak görüyoruz. Haklı ve meşru mücadelemizde hiç kimsenin insafına ihtiyacımız yoktur. Biz Kürt kadınları olarak diyoruz ki Bakur, Başur, Rojhilat ve Rojava’da birlik, beraberlik, ulusal ittifakımızı oluşturarak yeni bir yüzyıla adım atacağız. 

Emektar halkımıza sözümüzdür: Destansı mücadelemizi referans alarak bulunduğumuz her alanda direneceğiz. Küresel radikal demokrasi ile sosyalist bir dünya, demokratik bir Ortadoğu ve özgür bir toplum olmayı başaracağız. Bunu özgücümüzle, yaşamın her alanında gökkuşağı renkleriyle direnişe duran, 8 Mart ile Newroz Bayramı arasında bedenini ateşten köprü yapan kadınlar ve onurlu barış için hiçbir zaman alanları terk etmeyen cefakar annelerimizin öncülüğünde yapacağız. Şartlar ne olursa olsun, her zaman çaremiz de çözümümüz de halkımızın destansı direnişi ve özgücüdür.”

PERVİN BULDAN: DOLMABAHÇE MUTABAKATININ ARKASINDAYIZ

Bir milyonu aşkın kişinin katılımıyla tarihi bir güne daha ev sahipliği yapan Diyarbakır Newrozu’nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bugün bu meydan 2013’teki mutabakatın arkasında olduğunun teyididir” dedi. 

Buldan’ın konuşması şöyle: “İnanın, Newroz ateşinin yandığı her meydanda, başta Amed meydanı olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında, üç gündür yanan bütün Newroz ateşleriyle, Selahattin Demirtaşlar, Figen Yüksekdağlar, Gültan Kışanaklar, Sebahat Tunceller, Aysel Tuğluklar, Selçuk Mızraklılar, Ayşe Gökkanlar, Leyla Güvenler, Hülya Alökmenler ve cezaevlerindeki bütün arkadaşlarımız bu meydandalar. Amed meydanından bütün yoldaşlarımıza sevgilerimizi, selamlarımızı gönderiyorum. 

Sevgili halkımız, Deniz Poyraz ve Kemal Kurkut şahsında yaşamını yitiren bütün arkadaşlarımızı bir kez daha rahmetle minnetle anıyorum. Onların bize bıraktığı mirasa sahip çıkacağımıza söz veriyorum. Newroz diriliştir. Aynı zamanda umuttur, kardeşliktir, cesarettir. Newroz bu topraklarda, yüz yıllardır kutlanan bir bayramdır. Bu bayramın bizlere, halkımıza, hepimize barışı, adalet, demokrasiyi getirmesini yürekten temenni ediyorum. Newroz ulusal birlikte bütünleşmektir. Newroz kadınlardır, gençlerdir, gençliktir. İşte bir kez daha hepinizin bayramı kutlu olsun. Newroz pîroz be. 

Bugün Amed halkı bir kez daha tarih yazdı. Sizler bir kez daha Newroz’da hiç kimseye boyun eğmediğinizi gösterdiniz, tarih yazdınız. Bu tarih elbette demokrasinin, barışın, adaletin bir yol haritasıdır. Bu yol haritasına hep birlikte sahip çıkacağız. Asla adaletten, barıştan, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi, sizler bir kez daha ilan ettiniz. Barış, eşit ve ortak yaşamda sonuna kadar kararlı olduğunuzu bir kez daha dünyaya gösterdiniz, Türkiye halklarına gösterdiniz. 

Herkes bu meydana iyi baksın, buradan çıkan mesajları iyi okusun. Ankara bu meydanı görsün, Ankara Amed’i görsün. Sizler 'Şimdi Kazanma zamanı' diyerek, büyük bir fotoğrafın çıkmasını sağladınız.

Sevgili Amedliler, 9 yıl öne 2013 tarihine bu meydanda bir mutabakat metni okundu. Bu metin tarihi bir çözümün yol haritasıydı. 9 yılda yaşananlar, çözüm mektubunun aciliyetini bugüne kadar yaşananlarla bizlere gösterdi. HDP ve Kürtler olarak 2013 yılında, Amed Newrozu’nda okunan mektubun arkasında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz. Çözümden korkan bir iktidarın bu ülkeyi ne hale getirdiğini hepimiz gördük, hepimiz tanıklık ediyoruz. Bu iktidar aklı, halkların kardeşliğine, kimliğimize, dilimize tecrit uyguladı. 

Geldiğimiz noktada bize zulüm ettiler, zor kullandılar, başaramadıklarını da biliyorlar. Bir kez daha diyoruz ki, bu halk bu meydanda olduğu sürece siz asla başaramayacaksınız, kazanamayacaksınız. Bugün bu meydan onun teyididir. 2013’teki mutabakatın arkasında olduğunun teyididir. Bu meydan, Sayın Öcalan’a uygulanan tecridi kabul etmediğimizin teyididir. 

Sevgili halkımız, bizler, Kürt halkı olarak, Türkiye halkları olarak, HDP olarak, barışın bir kez daha ne kadar önemli olduğunu, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyanın bir gerçeği olduğun bir kez daha ilan ediyoruz. Ukrayna savaşı bizlere bir kez daha göstermiştir. Bunun için HDP olarak diyoruz ki büyük barışlara ihtiyaç var. Büyük barışlar sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde hayata geçmek zorundadır. Büyük barış için, halklarımızın ortak geleceği için her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

'BU ÜLKENİN EN BÜYÜK SORUNU KÜRT SORUNUDUR'

Barışın etrafında büyük bir kenetlenmeye ihtiyaç olduğunu bir kez daha ilan ediyoruz. Türkü ile, Kürt’ü ile, Laz’ı ile, Çerkesi ile, Arap’ı ile bu topraklarda yaşayan bütün halklarla birlikte büyük barışın aciliyetini bir kez daha buradan duyuruyoruz. Barış bu ülkeye, bütün ülkelere geldiği zaman, arkasından nelerin geleceğini biliyoruz. Savaş acı ve gözyaşıdır; barış yaşamdır, gelecektir, umuttur. Büyük barışın tam zamanı, şimdi barış, hemen barış, büyük barış diyoruz. 

Barıştan başka bir çıkar yol olmadığını iyi biliyoruz. Türkiye’de siyaset yapan herkesin temel gündeminin barış olması gerektiğini söylüyoruz. Siyaset ve parlamento bunun için vardır. Herkes elini taşın altına koymalı. Sevgili halkımız, bu ülkenin en büyük sorunu Kürt sorunudur. ‘Kürt sorunu yoktur’ diyerek bu sorun çözülmez, ‘çözdük’ diyerek çözülmez. Korkarak değil, silerek değil, cesaretle, umutla, Türkiye halklarının geleceği için, Kürtlerin geleceği için Kürt sorununun acilen çözümüne ihtiyaç var. Yaşanan bütün krizlerin çözümü için elimizi taşın altına koymaya hazırız. 

'HDP ANAHTAR PARTİDİR'

HDP anahtar bir partidir. Ülkede kilitlenmiş bütün sorunların çözümü için sorumluluk almayı bilen bir partiyiz. Bunu da hayata geçireceğimizi özellikle ifade ediyoruz. İnkarla, baskıyla, zorla, cezaeviyle bu sorunlar çözülmez. Eğer bir halkın iradesini cezaevlerine koyarsanız, kayyımla gasp ederseniz, dil uzatırsanız, işte o zaman Kürt sorunu çözülmez. Sorunun çözümü birbirimizi anlayarak, güç vererek, bu yol ülkeyi barışa götürür. Çünkü inkar ve baskıyla, yok saymayla, işte gördünüz bu meydanları boş bırakmayı asla beceremezsiniz. 8 Mart’larda kadınlar alanlarda, meydanlarda, Türkiye’nin her yerine zılgıtlarıyla asla diz çökmeyeceklerini, bu ülkede kadın katliamlarının bir daha yaşanmaması için, şiddetin son bulması için, bu meydanları boş bırakmayacaklarını gösterdiler. 

 

3 gündür Türkiye’nin her yerinde milyonlarca insan size bir kez daha gösterdi: Size boyun eğmeyeceğiz, size biat etmeyeceğiz, sizin önünüzde diz çökmeyeceğiz. Elbette bu sorunları, toplumla çözeceğiz. Omuz omuza, yürek yüreğe, her türlü baskıya rağmen, asla taviz vermeden, korkmadan, cesaretle bütün bu sorunları çözmek için birliğimizi ve beraberliğimizi, mutlaka direnerek sonuna kadar götüreceğiz. HDP olarak 27 Eylül 2021’de açıkladığımız deklarasyonun arkasındayız”

MIZRAKLI: ÜÇÜNCÜ YOL SİYASETİNİ HAYATA GEÇİREBİLİRİZ

Görevden alındıktan sonra tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı da bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden Diyarbakır Newrozu’na mesaj gönderdi. 

“Bizler, bu direnişçilerin ardılları olarak yine milyonlar olarak alanlardayız. 2013 Newroz ruhuyla yeniden halaylara durmaktayız. Ateşin başında umudumuzu tazelemekteyiz" diyen Mızraklı’nın mesajı şöyle:

Yüzyıllardır statüsüz bırakılan bir coğrafyanın kadim halklarından olan Kürtler, AKP-MHP ittifakının katliam politikası ile de karşı karşıyadır. Böylesi zorlu bir dönemeçte her zamankinden daha fazla bir birlikteliğe ihtiyacımız var. Bu birlikteliği, Newroz ruhuyla yakalayabiliriz. Bu ruhu Newroz coşkusuyla taçlandırabiliriz. Üçüncü yol siyasetini hayata geçirebiliriz. Halkların lehine olan bir siyaset tarzıyla karanlığa sürüklenen bir ülkeyi kurtarabiliriz. Bizler, tüm saldırılara karşı, tutuklamalara karşı bugün yine aynı yerde ve aynı duruştayız. Bizler demokratik bir ülke, özgür bir gelecek için mücadele ediyoruz. Bu inançla da başaracağımızı biliyoruz. Newroz ateşinin sıcaklığıyla sizleri selamlarken, mutlaka kazanacağız diyorum. Şimdi zafer zamanıdır.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.