DİSK: Asgari ücret net 2 bin 800 TL olsun

DİSK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci oturumu öncesinde birçok yerde yaptığı eylemde “Asgari ücret net 2 bin 800 TL olsun” dedi.

DİSK: Asgari ücret net 2 bin 800 TL olsun
13 Aralık 2018 Perşembe 14:09

banner255

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantısını, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun ev sahipliğinde bugün gerçekleştiriyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) toplantı öncesi başta İstanbul, Ankara, Diyarbakır olmak üzere birçok yerde eylem yaptı. 

İSTANBUL 

DİSK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısı öncesinde “İşçiler yararına olan ülkenin yararınadır. Yaşanabilir ücret, yaşanabilir memleket istiyoruz” sloganıyla İstanbul Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, "Yaşanabilir ücret, yaşanabilir memleket istiyoruz" pankartı açıldı. “Asgari ücret 2 bin 800TL net!” talebiyle eylem düzenleyen DİSK adına konuşan Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, “Asgari ücret bizim açımızdan en önemli bölüşüm mücadelesidir. Bu ülkenin tüm güzelliklerini ve değerlerini üretenler olarak ürettiğimiz değerden alın terimizin payını almak, hak ettiğimiz çalışma ve yaşam koşullarını kurabilmek için asgari ücret bizim için son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun anti demokratik yapısını eleştirerek tüm konfederasyonların komisyon içerisinde yer alması gerektiğini söyledi. Uzlaşmazlık durumundaysa toplu eylem ve grev hakkı talep etti.

Çerkezoğlu, DİSK'in taleplerini şu şekilde sıraladı: 

"* Türkiye'de asgari ücret tek bir işçi için hesaplanmaktadır ve bu durum uluslararası standartlara aykırıdır. Asgari ücret belirlenirken işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır.

* İşçi ve memurlar için tek asgari ücret saptanmalıdır.

 * Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.

* Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.

* İşveren ve hükümetin ittifakıyla asgari ücretin belirlenmesi demokratik değildir. Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalı, asgari ücret ulusal ölçekli bir toplu pazarlıkla belirlenmelidir. 

Uyuşmazlık durumunda grev de dahil toplu eylem hakkı tanınmalıdır."

Açıklama sloganlarla sona erdi. 

ANKARA 

Ankara’daki açıklama Ulus Meydanı’nda yapıldı. DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “Asgari ücretin enflasyon karşısında korunması için, milli gelir artışından yararlanması için, geçim ücreti olabilmesi için, asgari ücretten yaşanan kayıpların giderilmesi için, işsizlerin krize karşı korunması için asgari ücret 2 bin 800 TL olmalıdır” dedi.

‘YAŞANABİLİR BİR ÜCRET’

Görgün, nüfusunun dörtte üçünün ücret gelirleriyle yaşadığı bir ülkede yaşanabilir bir memleketin ancak ve ancak yaşanabilir bir ücret ile mümkün olacağını kaydederek, “2019 yılı asgari ücreti ülkemizin içinde bulunduğu ağır ekonomik kriz nedeniyle her zamankinden daha büyük önem taşımaktadır. Kriz koşullarında asgari ücretin geçim koşullarına uygun artması hem işçiler hem ülke için yararlıdır. Kapitalizmin her krizinin faturasını işçilere keserek, sermayeyi kurtarmaya yönelik politikalar işçilere ve memlekete zarar vermiştir. Ücret artışına, insanca çalışmaya ve insanca yaşamaya dayalı bir büyüme mümkündür ve zorunludur. 2019 asgari ücreti belirlenirken konuya dair temel yaklaşım bu olmalıdır” diye konuştu. 

‘ZAMLAR İŞÇİLERİ AÇLIĞA MAHKUM EDİYOR’

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işveren ve hükümet temsilcilerinin ittifak yaparak çoğunluğu sağlamadığını  ve işçileri dikkate almadığını söyleyen Görgün, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işveren kanadının 2000 yılından bu yana sadece iki kez, buna karşılık işçi kanadının ise 13 kez asgari ücrete itiraz etmesi, asgari ücret tespit sürecinin kimin lehine işlediği konusunda oldukça açıklayıcıdır. Asgari ücret, bugün enflasyon karşısında erimiştir; alım gücü yüzde 25’in üzerinde azalmıştır. Krizle birlikte sıçrayan enflasyon ücretlerimizi eritirken özellikle gıda ürünlerine; elektrik, doğalgaz, su gibi temel kullanım kalemlerine gelen yüksek zamlar işçileri açlığa mahkum etmektedir” ifadelerine yer verdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.