Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bağdat'ta: Irak'a dış müdahaleye karşıyız

İran, Irak'taki ABD üslerini vurmuş, saldırıda hiçbir Amerikan askeri zarar görmemişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bağdat'ta: Irak'a dış müdahaleye karşıyız
09 Ocak 2020 Perşembe 16:55

banner225

Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesine misilleme yapan İran'ın ABD üslerini vurduğu Irak'a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Irak'ın dış güçlerin çatışma alanı olmasına istemiyoruz ve buna karşıyız" dedi. 

Çavuşoğlu, "Gerginliğin tamamen ortadan kalkması için çalışmamız lazım. Tüm bunları Irak'ta başbakan ve cumhurbaşkanı ile değerlendirdik. Gerginliği azaltmak için birlikte çalışıyoruz ama çalışmaya devam etmek gerekir" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu'nın konuşması özetle şöyle:

Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Irak’ın içinden geçtiği şu zor günlerde özellikle şu ziyaret, gerçekleştirerek vermek istediğimiz mesaj şudur. Irak yalnız değildir ve bu zorlu günleri aşmak için beraber çalışacağız.

General Süleymani’nin ABD tarafından hedef alınması ve sonrasında Irak’taki üslere yapılan saldırılar bölgede çok yüksek bir gerginliğe yol açtı.
Irak'ın dış güçlerin çatışma alanı olmasına istemiyoruz ve buna karşıyız.

Gerginliğin tamamen ortadan kalkması için çalışmamız lazım. Tüm bunları Irak'ta başbakan ve cumhurbaşkanı ile değerlendirdik. Gerginliği azaltmak için birlikte çalışıyoruz ama çalışmaya devam etmek gerekir.

Irak’ın istikrarı huzuru ve barışı bizim için de çok önemlidir. Biz Irak’ın barışına katkı sağlayacağız.

IŞİD'in tekrar ortaya çıkmasına izin vermemek lazım. 

Şu zor günlerde bile sorunları aşmaya çalışırken bir yandan da Irak’ın yeniden inşası için birlikte çalışmamız gerektiğinin farkındayız.

Kardeş ırak halkının her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile Irak'a ve tüm Irak halkını sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

'İNŞALLAH HEM IRAK HEM SURİYE DÜZELİR'

Muhammed Ali El Hekim'in konuşmalarından satır başları şöyle:

Bölgesel konuları ele aldık. Körfez, Libya, Suriye. Sayın Dışişleri Bakanı'na Irak'ın duruşunu anlattık. Suriye ve Irak topraklarında olsun diğer ülkeler için olsun duruşumuzu anlattık. İnşallah hem Irak'ta hem Suriye'de durumlar düzelir. Sayın Çavuşoğlu her zaman Irak'ın destekçisi oldu. Teşekkürler ediyoruz ülkemize ziyarete geldiği için.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.