DİAYDER davasında iki tahliye

İBB hakkında 'terör teftişi' açılırken hedef alınan DİAYDER hakkındaki davada Aydın Ayhan, Mehmet İnan hakkında tahliye kararı verildi.

DİAYDER davasında iki tahliye
18 Mart 2022 Cuma 15:02

banner255

İstanbul'da faaliyet yürüten Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) Başkanı Ekrem Baran ile 4 kişinin tutuklu olduğu, 23 imamın yargılandığı davanın 2'nci duruşması İstanbul Çağlayan’daki 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik 'terör teftişi'nde hedef gösterilen ve Kürtçe hizmet verdikleri için suçlanan DİAYDER ile ilgili davada, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nda çalışan Nilüfer Taşkın ve İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Yavuz Saltuk tanık olarak dinlendi.

Taşkın, "4 bin 500 civarında din kurumuna yardım sağladık. Sosyal hizmetlere yönlendirdiğimiz sadece Ekrem Baran değil" dedi.

Saltuk, “Yardımlar, İBB yardım yönetmenliğine göre belirleniyor. Kartlara puan yükleriz. Anlaşmalı olduğumuz marketlerde ihtiyaçlar alınır" diye konuştu.

 

Mahkeme, tutuklu sanıklardan Aydın Ayhan, Mehmet İnan hakkında tahliye kararı verdi. DİAYDER başkanı Ekrem Baran, Ali Fuat Hatip, Hafit Tunç, Mehmet Emin Aslan İçin ise tutukluluğun devamı kararı verildi. 

İmamların yargılandığı 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesindeki 18 Şubat tarihindeki ilk duruşmada Sefa Mehmetoğlu, Nezir Erdemci ve Enver Karabey hakkında tahliye kararı verilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.