Dersim Güçbirliği Adayları: Kayyuma karşı özgürlükçü paradigmayı taçlandıracağız

Dersim Devrimci Güçbirliği adayları Nurşat Yeşil, kadınlarla birlikte kazanımlarını geri alıp, kadın odaklı belediyeciliği sürdüreceklerini dile getirirken, Hıdır Demir güç birliğinin önemine dikkat çekerek, kayyuma karşı 31 Mart’ı kazanımla taçlandıracaklarını söyledi.

Dersim Güçbirliği Adayları: Kayyuma karşı özgürlükçü paradigmayı taçlandıracağız
04 Şubat 2019 Pazartesi 12:10

banner255

Dersim’de, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Emek Partisi (EMEP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Partizan’nın da içinde yer aldığı Devrimci Güçbirliği’nin belediye eşbaşkan adayları Nurşat Yeşil ve Hıdır Demir, seçim çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

SENDİKAL MÜCADELEDEN YEREL YÖNETİMLERE 

Hemşire olarak Elazığ ve Dersim’de uzun süre çalışan Nurşat yeşil (46), Sağlık Emekçiler Sendikası (SES) üyesi olmasından kaynaklı birçok kez sürgünler yaşadı. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve son 5 yıldır Dersim’de yaşayan Yeşil, SES Şube Başkanlığı görevinden eşbaşkanlığa aday oldu. 

KAYYUM ASİMİLASYON POLİTİKASI YÜRÜTÜYOR’

Yeşil, yaklaşık 20 yıldır sendikal faaliyetlerinde mücadele verdiğini hatırlatarak, bu mücadeleyi yerel yönetimlere taşımak istediğini, bundan dolayı aday olduğunu ifade etti. Yeşil, Dersim’de kayyumun yürüttüğü çalışmalara dikkat çekerek, “Hayata geçirdiği tüm projeler Demokratik Bölgeler Partisi yönetimindeki belediyeye ait. Kayyumun buradaki tek icraatı ışıklandırma ve asimilasyon politikasını yürütmek oldu. Kültürümüz, inancımız ve dilimizle hiçbir bağı olmayan politikalar hayata geçiriliyor” dedi. 

HEDEF KADIN ODAKLI BELEDİYECELİK 

Yeşil, 31 Mart’ta kadar kadınlarla birlikte kapı kapı çalışarak, kadın iradesine yönelik atanan kayyumu bertaraf edeceklerini dile getirdi. Yeşil, “Belediyemizde büyük emekler sonucu oluşturduğumuz ve kayyum tarafından kapatılan kadın birimlerimizi yeniden oluşturup faaliyete geçireceğiz. Mahallelerde kadın meclisleri kurarak, hayatın her alanında kadınların yer alması yönünde sosyalleşmelerinde katkı sunacağız. Kayyumun gasp ettiğimi tüm haklarımızı geri alacağız. Şuanda Dersim Belediyesi’nde kadına dair tek bir iz yok. 31 Mart’ta belediyemizi kadın özgürlükçü paradigma ile şekillendireceğiz. Karakola dönüştürülen halkın belediyesini kendilerine tekrar iade edeceğiz” diye belirtti. 

KADINLARDAN TAM NOT 

Siyasi partilerin 81 ilde sadece 5 kadın aday gösterdiklerine dikkat çeken Yeşil, bu anlamda HDP’nin eşbaşkanlık sistemi ile kadınlardan tam not aldığını ve kadın odaklı belediyecilikte ısrar ettiğini bir kez daha ortaya koyduğunu vurguladı. Yeşil, “HDP’nin içerisinde kadınların esas rol oynadığı açıktır. HDP’li kadınlar bunun için yıllarca mücadele verdi. Ve mücadelesini kazanıma dönüştürdü. Kadınların kendisini daha rahat ve ifade edebileceği tek adres HDP’dir. HDP’nin kadın politikası bütün siyasi partilere örnek olmalıdır” diye konuştu. 

EMEK MÜCADELESİ VERDİ

Pertek doğumlu Hıdır Demir (60) de, henüz lise dönemlerinde sol, sosyalist düşüncelere sahip olarak o dönemden bu yana bunun mücadelesini çeşitli mecralarda sürdürüyor. Demir, emek ve demokrasi mücadelesinden hiçbir zaman geri adım atmadığı için de en son Tarım Orkam- Sen Genel Merkez Yöneticiliği yaparken, memurluktan ihraç edildi. 

‘GENEL DE İKTİDAR YEREL DE KAYYUMA KARŞI’

EMEP Dersim il yöneticiliği görevinden gelen Demir, oluşturulan güçbirliğinin halkın talebi üzerine kurulduğunu ve halkın gücü olduğunu söyledi. Dersim’de sadece Sosyalist Meclisler Federasyonu dışında tüm güçlerin birlikte hareket ettiğini vurgulayarak, seçimin son gününe kadar da kapılarının tüm görüşlere açık olduğunu ifade etti. Demir, “Bizim paylaşamayacağımız, bir araya gelemeyeceğimiz hiçbir neden yoktur. Tek hedef genelde iktidar politikalarına, yerelde ise, kayyumlara karşı birlikte hareket etmektir” diyerek CHP ve SMF’nin de güç birliği içerisinde yer almaları gerektiğini söyledi. 

‘KAZANIMLA TAÇLANDIRACAĞIZ’

Seçim çalışmalarına hız verdiklerini sözlerine ekleyen Demir, şöyle devam etti: “Halkımızla birlikte çalışacağız. Birlikte kazanıp ‘kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz’ sözlerimizi hayata geçireceğiz. Bu güce, yetkiye ve iradeye sahip olduğumuzu biliyoruz. Ancak öncelikli hedefimiz irademize atanan gaspçı kayyumu buradan söküp atmaktır. Şimdilik sadece seçimi kazanılması yönünde çalışmalarımız olacak. Sonrasını da bütün karar ve projeler halkın inisiyatifi ile hayata geçirilecektir. 31 Mart’ı kazanımla taçlandıracağız. Halkçı belediyecilik anlayışımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz.” 

MA / Semra Turan


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.