Dersim'de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı

Dersim’de yapılacak her türlü eylem ve etkinliklere koronavirüsü salgını gerekçesiyle 15 gün süreyle yasak getirildi.

Dersim'de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
14 Eylül 2020 Pazartesi 20:34

Dersim kent genelinde yapılacak her türlü eylem ve etkinliklere 15 gün süreyle yasak getirildi. Valilik tarafından alınan yasak kararına gerekçe olarak ise, koronavirüsü (Kovid-19) salgını gösterildi. Bugün gece yarısından itibaren geçerli olacak olan yasak 28 Eylül tarihine kadar geçerli olacak.

 

Yasak kararının, kente son günlerde Munzur gözelerini yapılaşmaya açacak proje ve kentteki maden projelerine karşı yapılan protesto eylemleri ve açıklamalardan sonra alınması dikkat çekti.

 

Valilik tarafından alınan karara dair yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

 

 “Fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını tüm dünyada hızlı şekilde yükselten Koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati öneme haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimi artacak; vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.

 

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 19. Madde, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu Madde 11/A ve 11/C hükümleri doğrultusunda, Valilik ve Kaymakamlık Makamının uygun göreceği etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların gelenek ve göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar ile asgari düzeyde katılım, maske kullanmak ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek yapılacak basın açıklamaları hariç olmak üzere İl sınırlarımız içerisinde (İl merkezi ilçeler polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) düzenlenecek her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans vb. tüm etkinlikler 14/09/2020 günü saat 00.01 ile 28/09/2020 günü saat 23.59’a kadar 15 (onbeş) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.