Deniz Yücel'e ret

Türk ve Alman vatandaşı gazeteci Deniz Yücel'in 'haksız tutuklandığı' gerekçesiyle Türk hükümeti aleyhine tazminat talebiyle açtığı dava reddedildi. Temyize gideceklerini söyleyen Yücel'in avukatı Veysel Ok, sonuç alamamaları halinde AİHM'e başvuracaklarını belirtti.

Deniz Yücel'e ret
25 Eylül 2018 Salı 17:46

banner225

Türkiye'de 1 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen gazeteci Deniz Yücel'in avukatı Veysel Ok, müvekkilinin 'haksız tutuklamaya uğradığı' gerekçesiyle 2 milyon 980 bin Türk Lirası tutarında Türk hükümeti aleyhinde açtığı tazminat davasının reddedildiğini ve temyize gideceklerini açıkladı.

DW Türkçe'nin haberine göre Ok, Alman Haber Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada, İstanbul 17. Ceza Mahkemesi'nin ret için bir gerekçe göstermediğini söyledi. Bir hafta içinde temyize gideceklerini belirten Ok, Türkiye'de sonuç alamamaları halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceklerini aktardı.

Türk ve Alman vatandaşı olan 44 yaşındaki Yücel, hakkında iddianame olmaksızın 1 yıl Türkiye'de tutuklu kalmış, 16 Şubat 2018 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Dpa, dava tutanaklarında Yücel'in tutuklu kaldığı süre içerisinde hiç sorgulanmadığının belirtildiğini bildirdi.

Tahliyesinin ardından Almanya'ya dönen Yücel hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından açılan davanın ilk duruşması Haziran ayında yapılmış ve beraat talebi reddedilmişti. Yücel'in ikinci duruşması 20 Aralık'ta görülecek. Savcılık, Yücel hakkında 18 yıla kadar ağır hapis cezası talep ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.