'Deniz Taksi'lerde seri üretim başlıyor

İmamoğlu, 'Bu taksileri İBB işletecek, aplikasyonla ulaşılacak ve deniz ulaşımına can katacak' dedi.

'Deniz Taksi'lerde seri üretim başlıyor
05 Eylül 2021 Pazar 17:24

banner225

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları tarafından Haliç Tersanesi’nde inşa edilen deniz taksilerden ilki suya indirildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bu gelişmeyi, "Kendimiz tasarladık, kendimiz ürettik. Haliç Tersanesi’nde ürettiğimiz ilk #DenizTaksi sınavı başarıyla geçti. Şimdi seri üretime geçiyoruz. Bu taksileri İBB işletecek, aplikasyonla ulaşılacak ve deniz ulaşımına can katacak" notuyla paylaştı. 

Şehir Hatları Genel Müdürü Müh. Sinem Dedetaş, “Bu ilk tasarımımız. Tamamen kendimiz geliştirdik, Haliç Tersanesi’nde ürettik. Şu an 10 teknemizin daha donatımına başlandı. Bütün sistem yeni olduğu için teknik, görsel ve konfor denemelerini yapıyoruz. Tamam dediğimiz anda diğerlerine başlayacağız” dedi.

Toplamda inşa edilecek olan 50 deniz taksiden 5’inin elektrikli olacağını belirten Dedetaş, “Deniz Taksiler toplu ulaşımı götüremediğimiz yerlerde yardımcı olacak, sürat kazandıracak. Bu bir kamu kaynağı ve denizci vizyonumuzun bir parçası olacağı için dengeli ve yerinde kullanacağız” diye konuştu.

Deniz Taksilerde kadın denizcilerin de görev yapacağını belirten Dedetaş, teknelerde bir kaptan ve bir yağcı olmak üzere iki mürettebatın görev alacağını sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.