Deniz Poyraz’ın babası beraat etti

İzmir’de HDP binasına yapılan silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz‘ın babası Abdulillah Poyraz ‘terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Deniz Poyraz’ın babası beraat etti
23 Haziran 2022 Perşembe 16:16

banner225

Onur Gencer, 17 Haziran 2021’de HDP İzmir İl Başkanlığı’na girerek partide çay servisi yapan annesi rahatsız olduğu için yerine bir günlüğüne çalışan Deniz Poyraz’ı vurarak öldürmüştü. Gözaltına alınan Gencer çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Gencer’in ‘tasarlayarak kasten öldürme’, ‘iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme’ suçlarından yargılanmasına devam edilirken, olaydan birkaç gün sonra verdiği röportajda kullandığı ifadeler nedeniyle öldürülen Poyraz’ın babası Abdulillah Poyraz hakkında soruşturma başlatıldı.

Soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede Poyraz hakkında ‘terör örgütü propagandası yapma’ suçundan 4.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

SAVCI CEZA İSTEDİ

Davanın ilk duruşmasında iddia makamı, esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu söyledi. Savcı, sanığın verdiği röportajın sosyal medyada paylaşılmasıyla ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçunu işlediğinin anlaşıldığını belirterek, cezalandırılmasını istedi.

‘İSTENİLEN CEZAYI KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL’

Tutuksuz sanık Poyraz’ın yargılandığı davanın 2’nci duruşması, 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Abdulillah Poyraz’ın yanı sıra avukatları da katıldı. Poyraz, Türkçe bilmediği gerekçesiyle tercümanla ifade verdi.

İlk sözü alan sanık avukatı Fatma Demirer, “Mütalaa cezalandırmaya yöneliktir. Katılmıyoruz. Taziye ziyaretinde yaptığı bir röportajdır. Biz davayı bile kabul etmemişken, savcı tarafından istenilen cezayı kabul etmemiz mümkün değil. Beraat istiyoruz” dedi.

‘ACILAR İÇİNDE VERİLMİŞ DEMEÇ’

Bir diğer sanık avukatı Türkan Aslan Ağaç, “Baba, kızı katledilmiş ve acılar içinde demeç vermiştir. Taziye evi tıka basa doludur. Gazeteciler mikrofon uzatmış, baba aklına gelen ve gelmeyen ne varsa söylemiş. Acılar içindeki baba hangi örgütün propagandasını yapmış olabilir. Acılı babanın olayın sıcağında bu açıklamayı yapması, örgüt propagandası yapmaması sebebiyle beraatını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Avukat Şükran Öztürk de “Duruşma ve iddianame savcısının cezalandırma talebinin siyasi olduğunu düşünüyoruz” dedi. Diğer sanık avukatları da Abdulillah Poyraz’ın beraatını istedi.

BERAAT ETTİ

Sanık Poyraz ise, “Avukatlarımın beyanatlarına katılıyorum. Acımdan dolayı yargılanmamı doğru bulmuyorum. Beraatımı istiyorum. Adaletin yerini bulacağına inanıyorum” diye konuştu. Ardından mahkeme başkanı karar için ara verdi. Daha sonra sanık ve avukatları tekrar salona alındı. Mahkeme başkanı, sanık Abdulillah Poyraz’ın beraatine karar verdi. Salon dışında karar alkışlandı. (TELE1)


Etiketler; #deniz poyraz

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.