Deniz Poyraz davasında mahkeme başkanı: Türkiye ve dünyanın gözünün olduğu bir dava

Onur Gencer’in yargılandığı dava 3 saat geç başladı. Mahkeme Başkanı 'Türkiye ve dünya kamuoyunun gözünün olduğu bir dava. Duruşmada düzen ve disiplini sağlamalıyız' dedi.

Deniz Poyraz davasında mahkeme başkanı: Türkiye ve dünyanın gözünün olduğu bir dava
24 Ocak 2022 Pazartesi 16:32

banner255

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik 17 Haziran’da gerçekleştirilen ve partili çalışan Deniz Poyraz’ı katleden fail Onur Gencer hakkında açılan davanın ikinci duruşması İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 saat gecikmeli başladı. İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi salonun küçük olması nedeniyle mahkeme heyetiyle yapılan müzakere sonucunda salona 100 kişinin alınması kararlaştırıldı. 

Bianet'ten Ruken Tuncel'in aktardığına göre, mahkeme başkanı, duruşmaya başlamadan önce 29 Aralık'taki ilk duruşmada yaşanan gerilimi hatırlattı ve "Bir önceki celsede arbede yaşandı ve duruşmayı sonlandırmak zorunda kaldık. Bu dava Türkiye ve  dünya kamuoyunun gözünün olduğu bir dava. Duruşmada düzen ve disiplini sağlamalıyız. Önceki celsede olduğu gibi bir arbede ve gerilim yaşanırsa duruşmayı bundan sonra Şakran'daki duruşma salonunda devam etmek zorunda kalacağız" dedi.

Mahkeme başkanının konuşmasının ardından taraf ve tanık yoklamalarına geçildi.

SANCAR DURUŞMA SALONUNDA 

Duruşmayı, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, SYKP Eş Genel Başkanları Canan Yüce ve Cavit Uğur, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, HDP milletvekilleri, MYK, PM ve Kadın Meclisi üyeleri, Yeşil Sol Parti Eş Eş Sözcüleri Ayşe Erdem ve İbrahim Akın, İHD Onursal Başkanı Akın Birdal, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de izledi.  

SANCAR: İKTİDARIN HDP'Yİ HEDEF GÖSTERMESİNİN SONUCU

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, katılma talebine ilişkin "Bu davaya katılma talebimiz vardır. Bu acı öncelikle bizim acımızdır, bu öfke öncelikle bizim öfkemizdir. Bu dava bizim davamızdır" dedi.

Sancar, "sanığın sadece belli bir kişiyi hedef almadığını" belirtti ve ekledi: "Soruşturma savcısı katılma taleplerimizi iş yeri dokunulmazlığı ve mala zarar verme suçları ile sınırlandırmaktadır. Oysa ki dava konusu ve zararımız bunlardan çok daha fazladır. Bu sebeple katılma taleplerimizin dikkate alınmasını talep ediyoruz.

"Biz parti üyemizi, çalışanımızı, canımızı kaybettik. Bu nedenle bizim yalnızca mala zarar verme, iş yeri dokunulmazlığı yönünden mağduriyetimiz olduğu tespiti yerinde değildir. Mahkemenizin sorumluluğu yalnızca bize karşı değil tüm insanlığa karşıdır. Bu saldırı siyasi iktidarın HDP'yi hedef göstermesinin sonucudur."

AİLE AVUKATI ANNENİN 'KIZIMA DENİZ GEZMİŞ'İN İSMİNİ KOYMUŞTUM' SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Duruşmada söz alan Poyraz ailesi avukatlarından Gurbet Uçar, “Anne Fehime Poyraz’a ‘ben kızıma Deniz Gezmiş’in ismini koydum’ diyordu. Baba Abdulillah Poyraz’da ‘Benim kızım bu halkın evladıdır’ diyordu. Öfke kusabilirlerdi. Ama etrafındakilerini sakinleştiriyorlardı. Poyraz ailesi 1990’lı yıllarda köyleri yakıldı, baba koruculuk dayatması ile karşı karşıya kaldı. Bu baskı ve zulme boyun eğmediler. İzmir’e göç etmek zorunda kaldılar. İzmir’e gelen aile yaşam mücadelesi verdiler” diyerek, ailenin yaşam öyküsünü anlattı. 

Avukat Uçar, "Poyraz ailesi şahsında Kürt halkının gerçekliğini anlatmaya çalışıyorum. Aile acılarla ilk defa karşılaşan bir aile değil. 90’larda köyleri yakıldı, İzmir’e göç etmek zorunda kaldılar.İzmir’de de politik bir aile olmaları nedeniyle gözaltı ve tutuklamalara maruz kaldılar" diyerek şunları söyledi:

"Bu katil sosyal medya hesaplarından bu şekilde bir katliam hazırlığında olduğunu belli ederken emniyet ve sorumlu güçler bunun önlenmesi için herhangi bir önlem almamıştır. Oysaki sosyal medyada düşünce özgürlüğünü açıklayan bir çok kişi gece yarısı gözaltına alınmaktadır.

Sıradan bir suç isnadında dahi günlerce gözaltı işlemi uygulanmaktayken bu dosyada başkaca araştırma yapmanın önüne geçmek adına sanık emniyette yalnızca 24 saat kalmış sonrasında tutuklanmıştır.

Bu saldırının bir sebebi de HDP binası önündeki provokasyon amacıyla bulunan çadırlardır. Oysa ki; HDP’nin amacı bu topraklarda barışın inşa edilmesini sağlamakken bu amaç devlet tarafından çeşitli yollarla engellenmektedir."

'DOSYADA GÖRÜNTÜLER VAR, MAKAM ODASINDA OTURTULMUŞ'

Katil Gencer’in gözaltına alınma biçimine değinerek sözlerini sürdüren avukat Uçar, “Bu gözaltına alma biçimi dahi yargılamadaki cezasızlık politikasının göstergesidir. Dosyada görüntüleri var. Makam odasında oturtulmuş. Fotoğraflarını çekmişler. Büyük bir konfor sağlandı kendisine. Bu konforun cezaevinde devam edip etmediğini bilmiyoruz. Emniyette kalma süreci 24 saat hiçbir delil toplanmadan cezaevine gönderildi. Etkili bir soruşturma yapılmadı. Katil katliamı tek başına gerçekleştirdiğini söylüyor ama ona kapıları açanları, konfor sunanların tespit edilip yargı önünde hesap sorulmasını istiyoruz” diye konuştu. 

ÇOK SAYIDA BARO VE BİLEŞENDEN MÜDAHİLİK TALEBİ

Sancar'ın konuşmasının ardından İnsan Hakları Gündemi Derneği Başkanı Avukat Özlem Yılmaz, Çağdaş Hukukçular Derneği adına Avukat Erdoğan Akdoğdu, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Rosa Kadın Derneği adına Avukat Berfin Polat, Emek Partisi İzmir İl Başkanı Emine Uyar, Genç LGBTİ+ Derneği adına  Avukat Mahmut Şeren, Yeşil Sol Parti adına İbrahim Akın, Devrimci İşçi Partisi adına Avukat Şiar Rişvanoğlu, ESP adına Avukat Doğukan Taşdan, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği adına Aryen Turan, Demokrasi İçin Hukukçular adına Zöhre Dalkıran, İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Mardin Baro Başkanı İsmail Elik, Muş Baro Başkanı Kadir Karaçelik, Şırnak Barosu adına Dilan Nas, Bursa Barosu adına avukat Cahit Kazak, İstanbul Barosu adına Burcu Arslan, Trabzon Barosu adına Nihan Göktürk, davaya katılma talebinde bulundular. 

TALEPLER REDDEDİLDİ

Taleplerinin tamamlanmasının ardından Savcı, katılma taleplerine dair görüş bildirdi. Savcı, Poyraz ailesinin, HDP yetkilerinin ve vekillerinin katılma taleplerinin kabulüne diğer gerçek ve tüzel kişilerin olaydan doğrudan zarar görmediklerinden katılma taleplerinin reddini talep etti. 

Savcının talebini değerlendiren Mahkemeye heyeti, Deniz Poyraz'ın annesi, babası, kardeşleri ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile HDP il eş başkanlarının katılma taleplerinin kabulüne, diğer kurumların ise; katılma taleplerinin reddine karar verdi. 

Duruşmaya saat 16:00’ya kadar ara verildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.