Deniz Poyraz davası görülüyor: Katil Gencer sanık kürsüsünde kollukla gülüşerek sohbet ediyor

HDP İzmir İl Örgütü binasına düzenlenen saldırıda öldürülen Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz, kimsenin kendisini yalnız bırakmadığını dile getirerek, destek verenlere teşekkür etti.

Deniz Poyraz davası görülüyor: Katil Gencer sanık kürsüsünde kollukla gülüşerek sohbet ediyor
29 Aralık 2021 Çarşamba 13:48

banner255

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İzmir il binasına yönelik silahlı saldırıda Deniz Poyraz'ı katleden Onur Gencer'in yargılandığı dava bugün başladı.

Duruşma öncesinde Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda kişi İzmir Adliyesi önüne gelerek davaya destek verdi. İzmir Adliyesi’nde görülecek duruşma öncesinde kitlesel açıklama yapıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Esengül Demir, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Poyraz'ın annesi Fehime, babası Adullilah Poyraz, 'HDP milletvekili, MYK üyeleri, SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, SODAP Sözcüsü Sevtap Akdağ, SKM Genel Sözcüsü Çiçek Otlu, EMEP, Halkevleri, DİSK, TÖP, Alevi Bektaşi Dernekleri, Kadınlar Birlikte Güçlü, Barış Anneleri Meclisi, sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri temsilcileri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP milletvekilleri, Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekilleri, Danimarka Parlamentosu’ndan milletvekilleri Lars Aslan Rasmussen, Soren Sondergaard, Eğitim Sen Eş Genel Başkanı Nejla Kurul, 29 ilin baro başkanları, Barış Anneleri, çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Dava öncesi Bayraklı Adliyesi önünde HDP tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Bayraklı Adliyesi önünde şu açıklamayı yaptı. 

BULDAN: DENİZ'E SIKILAN KURŞUN BARIŞA VE DEMOKRASİYE SIKILDI 

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Deniz’e sıkılan kurşun barış umuduna ve demokrasiye sıkılmıştır” dedi. Katliamın arkasındaki güçlerin aylardır ortaya çıkarılmadığına işaret eden Buldan, “O gün Deniz’i katlederken büyük bir kaos planladılar. Bu ülkenin barışına aynı zamanda kurşun sıktılar. Deniz’e sıkılan kurşun elbette ki bu ülkede birlikte yaşam umuduna sıkılan kurşundur. Deniz’e sıkılan kurşun aynı zamanda barış umutlarına ve demokrasiye sıkılan kurşun. Bu kurşunu sıkmak için katili partimize gönderenler bir kaosun peşindeydiler. Ama Türkiye halkları bu kaosun yaşanmasına izin vermedi. Bu kaosu elinin tersiyle ittiği gibi ülkede milyonlar Deniz oldu. Türkiye’de milyonlar denize sahip çıktı” dedi.

Katliamın iktidarın dilinden bağımsız olmadığına dikkat çeken Buldan, “Deniz’in katillerinin arkasındaki güçler ortaya çıkmadığı sürece bu ülkede ne yazık ki cinayetler devam edecek gibi görünüyor. Dün bu saldırının bir benzeri İstanbul Bahçelievler ilçe örgütümüze bir kez daha denendi, ama başarılı olmadı. Bu atmosferi yaratanlar şunu bilsin ki; Türkiye halkları sizin faşizminize, ırkçılığınıza, sizin insanları birbirine düşürmenize asla izin vermeyecek. Bugün İzmir Adliyesi’nde bir katil yargılanacak. Ancak bu katilin arkasındaki güçler yargılanmadığı sürece ve onlar hesap vermediği sürece bu iş bitmeyecek” diye belirti.

‘KATİL GENCER, EMNİYET İLE 27 KEZ GÖRÜŞMÜŞ’

Onur Gencer’in Minbiç’te eğitim aldığını aktaran Buldan, “Bu katil İzmir Emniyet Müdürlüğü’nü 27 kez aramasına rağmen kiminle görüştüğünü, kimlerle görüştürüldüğünü halen açığa çıkarmayan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Emniyet müdürlüğünde kimlerle görüştü bunu sorgulayacağız. Olayın üzerinden 7 ay geçti. Bu 7 ay süreç içinde katilden başka hiç kimse tespit edilmedi. Denizimize söz veriyoruz, Deniz yoldaşım yattığın yerde gözün arkada kalmasın. Daha senin kanın kurumadan Bahçelievler’de saldırı girişiminde bulunanlara sesleniyoruz; Deniz’in katilleri hesap verecek, yönlendirenler hesap verecek, arkasındaki güçler bu ülkeye, kadınlara ve partimize hesap verecek. Biz bu ülkeye barışın, demokrasinin, adaletin gelmesi için büyük çabalar sarf ederken bu ülkede kaos yaratmaya çalışanlar, savaş yanlısı olanlar bilsin ki asla demokratik yönetimlerden ve hukuktan, adaletten vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Buldan'ın ardından siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri de konuşmalar gerçekleştirdi.

Birçok kurum, sivil toplum örgütü ve barodan temsilcilerin katıldığı açıklamanın ardından İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi beklenen duruşmanın katılımın yüksek olması nedeniyle 13.Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesine karar verildi.

Deniz Poyraz’ın annesi de davaya katılırken, duruşma öncesi baro başkanları da açıklama yaptı.

DENİZ POYRAZ’IN ANNESİNDEN DESTEĞE TEŞEKKÜR VE BARIŞ ÇAĞRISI

Duruşma öncesi duygularını paylaşan Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz, kimsenin kendisini yalnız bırakmadığını dile getirerek, destek verenlere teşekkür etti. Yüksek katılıma işaret eden Poyraz, “Bu dava sadece benim davam değil tüm Kürt halkının ve Kürt halkına destek verenlerin davasıdır. Sağ olsunlar bizi hiç yalnız bırakmadılar. Deniz’i katleden katilin yalnız olmadığını biliyoruz ona destek verenler var, onlar katilden daha etkilidir. Sadece katil değil, onu yönlendirenler de cezalandırılmalıdır” dedi. Poyraz, dava için birçok ilden gelen Barış Anneleri’nden güç aldığını kaydetti. Poyraz, artık kimsenin ölmemesini ve barışın gelmesi gerektiği çağrısını yineledi.

Ardından müşteki yakınları ve avukatların yoklamasıyla duruşma başladı.

'KATİL GENCER JANDARMAYLA GÜLÜŞEREK SOHBET EDİYOR' 

Poyraz’ın davasına ilişkin gelişmeleri aktaran Twitter hesabından yapılan açıklamada, Deniz Poyraz'ın katili Gencer’in sanık kürsüsünde kendisini koruyan iki jandarmayla gülüşerek sohbet ettiği kaydedildi.

Paylaşımda şu ifadeler kullanıldı: “Deniz Poyraz'ın katili sanık kürsüsünde kendisini koruyan iki jandarma ile gülüşerek sohbet etmeye devam ediyor. Kolluk kuvvetlerinin sanık ile samimiyeti vicdanları yaralarken zihinlerde soru işaretlerine yol açtı.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.