Deniz Poyraz, ailesi, yoldaşları ve yakınları tarafından uğurlanıyor

HDP’ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın cenazesi, Kadifekale Camii'de binlerce kişinin katıldığı törenle uğurlandı.

Deniz Poyraz, ailesi, yoldaşları ve yakınları tarafından uğurlanıyor
18 Haziran 2021 Cuma 17:30

banner255

İzmir’de Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın ailesi, yakınları ve partililer, cenazeyi almak üzere Konak ilçede bulunan Tepecik Mahallesi’ndeki Mezarlıklar Müdürlüğü’ne geldi.

Burada Artı TV'ye konuşan Deniz Poyraz'ın annesi, "Acım, bütün halkın acısıdır. Ben Deniz'in annesiyim ne mutlu bana. Ben bir Deniz verdim, bin Denizler geldi dünyaya" ifadelerini kullandı. 

ANNESİ AĞIT YAKTI 

Mezarlıklar Müdürlüğü önünde ağıt yakan annesi Fehime Poyraz, “Benim kızıma ne işkence çektirdiyse, Allah ona da versin. Nasıl içim yandıysa, onun annesinin içi de yansın. Hayatta kimseye beddua etmedim ama içim yandı, onun annesinin içi de yansın. Denizler ölmez, Deniz gitti, binlerce Deniz gelecek. Ne mutlu bana ki Deniz’in annesiyim. Bir kadına o kadar işkence yapılır mı? Faşist. Senin kızıma ne hakkın vardı. Allah belanı versin, derman bulamayasın inşallah” dedi. 

AİLE EVİNE GÖTÜRÜLDÜ

Mezarlıklar Müdürlüğünden kadınlar tarafından omuzlanan Poyraz’ın tabutu, zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde aile evinin bulunduğu Bağkuyu Mahallesi’ne götürüldü.

Poyraz'ın cenazesini mahalle girişinde karşılayan yüzlerce kişi, "Şehit namirin" sloganlarıyla aile evine doğru yürüyüşe geçti. Poyraz'ın cenazesinin getirildiği aile evinin önünde bir toplanan kitle, sık sık "Denizler ölmez" sloganları attı.

BİNLERCE KİŞİ KADİFEKALE'DE 

Kitle, daha sonra anne Fehime Poyraz ile birlikte cenaze töreninin düzenleneceği Kadifekale Camii'ye doğru yürüyüşe geçti. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile partililer de tören için Kadifekale Camisi'ne geldi. Kitlenin Kadifekale Camisi'ne ulaşmasının ardından Poyraz'ın cenazesi de getirildi. Binlerce kişinin "Deniz Poyraz ölümsüzdür", "Denizler ölmez" ve "HDP halktır, halk burada" sloganlarıyla bekleyişi sürüyor. 

Poyraz, burada düzenlenecek törenin ardından Buca Kaynaklar Mezarlığı’nda defnedilecek.

'BUNLAR DAHA İYİ GÜNLERİNİZ' DİYENLER...

HDP Genel Başkanı Pervin Buldan mezarlıkta yaptığı konuşmada, "Buna kimse provokasyon demesin, bu apaçık bir katliamdır. 'Bunlar daha iyi günleriniz' diyenlerin, televizyonlarda HDP'ye küfür edenler bu cinayetleri onaylayanlardır" ifadelerini kullandı. 

'KENDİ ELLERİYLE HAZIRLAMIŞLAR'

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise, "İktidar ve yandaşlarının yarattığı nefret ortamı, demokrasi güçlerini hedef gösteren sözcüleri bu cinayeti kendi elleriyle hazırlamışlardır!" şeklinde konuştu.

TUNÇ SOYER: ASLA EĞİLMEYECEĞİZ

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, "Bu kurşunlar hepimize, birlikteliğimize, kardeşliğimize sıkıldı. Asla eğilmeyeceğiz, birlikteliğe devam edeceğiz. Birlikte çok güzel ülkemizi kuracağız. Hepimizin başı sağ olsun" ifadelerini kullandı. 

Katledilen Deniz Poyraz'ın cenazesi Kadifekale’de düzenlenen törenin ardından kadınlar öncülüğünde Buca Mezarlığı'na doğru yürüyüşe geçti. 

KADINLAR ÖNCÜLÜK ETTİ

Kadifekale’den Buca'ya doğru ellerinde dövizlerle yürüyen kitleye kadınlar öncülük etti. Kitlenin yürüyüşüne mahallede bulunan yurttaşlarda evlerinden alkış ve zafer işaretleriyle destek verdi. Araçlarla oluşturulan konvoya da yurttaşlar alkışlarla destek verdi. Yürüyüş sırasında genç bir kadının “Bugün Deniz’in düğünüdür, gelin gelin bugün Deniz’in düğünüdür” sözleri de dikkat çekti.

Poyraz’ı sonsuzluğa uğurlamak için gelen binler Büyükşehir Belediyesi’nin gönderdiği otobüslerle Buca Kaynaklar Mezarlığı’na doğru yola çıktı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.