Demirtaş’ın fotoğrafını paylaşmak da suç!

Tutuklu bulunan HDP Datça İlçe Yöneticisi Abdullah Çiçek, partisinin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştığı için “örgüt propagandası yapmak”la suçlandı.

Demirtaş’ın fotoğrafını paylaşmak da suç!
16 Şubat 2017 Perşembe 13:54

Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik olarak yürütülen operasyonlar kapsamında 11 Ocak 2017 tarihinde sabah saatlerinde evine yapılan operasyonla gözaltına alınan ve 13 Ocak 2017 tarihinde Muğla 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin “Örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanan HDP Datça İlçe Yöneticisi Abdullah Çiçek, için hazırlanan iddianamede skandal iddialara yer verildi.

EBU LEYLA’NIN FOTOĞRAFI CEZALANDIRMA GEREKÇESİ YAPILDI

Çiçek'in, 27 Ekim 2015 tarihinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bir mitingde çekilen fotoğrafını facebook hesabından paylaştığı için ve yine DAİŞ'e karşı mücadelede yaşamını yitiren ve Minbiç’de simgeleşen Ebu Leyla'nın fotoğrafını paylaştığı için “Örgütü propagandası yapmaktan, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanun'un (TMK) 7/2 ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanun'un(TCK) 43/1 maddeleri gereğince cezalandırılması" talep edildi. Bununla beraber Çiçek'e yöneltilen suçlamaların tamamının 2010 ile 2016 yılları arasında facebook hesabı üzerinden yaptığı paylaşımların suçlamalara delil olarak gösterildiği iddianamede uzun uzun PKK, YPG ve KCK tarihi anlatılması dikkat çekti.

SARI KIRMIZI YEŞİL RENKLERİ SUÇ SAYILDI

İddianame de "25 Ocak 2012 tarihinde "of of gurbetlik ne zaman bitecek çok özledim Rıha’yı köyümü Kürdistan topraklarını Kürtçe konuşan insanları bu Marmaris, Datça artık beni boğuyor" paylaşımları ile 27 Ekim 2015 tarihinde örgüt propagandası yapmak suçundan caza infaz kurumunda tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın fotoğrafı ile sarı, kırmızı ve yeşil renkteki flamanın “Örgüt renklerini simgelediği” 25 Ocak 2015 tarihinde üzerinde sarı kırmızı yeşil poşu ile zafer işareti yaparak çekilmiş fotoğrafı ve 6 Haziran tarihinde DAİŞ çetelerine karşı savaşırken Minbic’te yaşamını yitiren Faysal Abu Leyla’nın fotoğraflarını paylaşması suç delili olarak yer aldı.

Kaynak: DİHABER
Yükleniyor...
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.