Davutoğlu'na yakın Vakıf'a kayyum atandı

Vakıf kurucularından Mustafa Özel imzasıyla yayınlanan açıklamada 'Bu adım; sadece Bilim ve Sanat Vakfı’nı değil ülkemizdeki bütün vakıfları ilgilendiren tehlikeli bir girişimdir' denildi.

Davutoğlu'na yakın Vakıf'a kayyum atandı
22 Ocak 2020 Çarşamba 09:15

banner255

Kurucuları arasında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu Bilim ve Sanat Vakfı'na kayyum atandı.  Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden gelen 3 kişilik geçici kayyum heyeti, kendilerinin kayyum olarak atandığını bildirdi. Vakıf yönetiminin kayyum kararına itiraz edileceği öğrenildi.

1986 yılında kurulan vakıfta, tarih, sinema, sosyoloji alanında seminerler veriliyordu. Vakıf, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla biliniyor.

Bilim ve Sanat Vakfı Mütevelli Heyeti adına Kurucu Başkan Mustafa Özel imzasıyla vakıf tarafından yayınlanan kamuoyu açıklamasında, “Daha önce 19.12.2019 tarihinde YÖK Genel Kurulu kararıyla İstanbul Şehir Üniversitesi yönetimi hami üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devredilmişti. Bu haksız uygulamanın devamı mahiyetinde, kırk yıldır ülkemizin eğitim ve kültür hayatına hizmet etmekte olan vakfımıza böyle bir muamelenin reva görülmesi hiçbir şekilde hakka ve adalete uygun değildir” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada kayyum atanması, keyfi tutum olarak nitelenerek, “Bu keyfi tutum yüzlerce yıllık vakıf geleneğimizde büyük bir tahribata yol açabilecek vahim bir adım; sadece Bilim ve Sanat Vakfı’nı değil ülkemizdeki bütün vakıfları ilgilendiren tehlikeli bir girişimdir. Vakıf kurumunu ve ruhunu oluşturan ve yaşatan, her yaş ve kuşaktan gönüllüler ve vakıf-insanlardır. Bilim ve Sanat Vakfı her hal ve şartta yaşamaya devam edecektir.” denildi.

Daha önce de vakfa ait İstanbul Şehir Üniversitesi’nin yönetimine el konulmuştu.

YENEROĞLU TEPKİ GÖSTERDİ

AKP’den istifa eden Mustafa Yeneroğlu, Twitter hesabından vakfa kayyum atanmasına tepki göstererek, "40 yıldır nitelikli insan yetiştirmekten başka gayesi olmayan Bilim ve Sanat Vakfı’na da kayyum atanmış. Gerçekten utanç verici. Geçmişte uniform toplum mühendislerine karşı mücadele ettik, maalesef bugün Türkiye çok daha beter noktada ilerliyor. Kimse görmedik, duymadık demesin!" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı eşi Emine Erdoğan'a yakın isimlerden biri olan Sibel Eraslan da vakfa kayyum atanmasının üzücü olduğunu söyledi.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.