Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Putin, Erdoğan ile konuşmasında Zelenskiy ile görüşebileceğini söyledi

BBC’ye konuşan İbrahim Kalın, Putin’in Erdoğan ile görüşmede 'Donbass'ın statüsüyle ilgili' taleplerini aktardığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Putin, Erdoğan ile konuşmasında Zelenskiy ile görüşebileceğini söyledi
18 Mart 2022 Cuma 09:25

banner225

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin arasında yapılan görüşmede, Putin, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı bölgelerin de Kırım gibi Rusya'ya katılmasını istediği iddia edildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın aktardığına göre, Rusya'nın talepleri arasında Donbas'ın ve Kırım'ın statüsü de yer alıyor. Putin bu bölgelerin Rus olduğu görüşünü savunduğu belirtildi. Putin, Zelenskiy ile yüz yüze görüşebileceğini de ifade etti.

BBC'den John Simpson'a konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Putin'in Erdoğan'a dile getirdiği bir kısım talebin "üzerinde anlaşılabilir" olduğunu aktardı. Bunlar arasında, Ukrayna'nın tarafsızlığını garanti etmesi, NATO'ya üye olmayacağını açıklaması gibi daha önce dile getirilen talepler bulunuyor. Putin'in ülkenin "Nazi düşüncesinden arındırılması" olarak adlandırdığı bir madde anlaşma talepleri arasında yer alıyor. Türk tarafı Nazizm'in kınanması gibi kolay bir yolla bu talebin aşılabileceği görüşünde Ukrayna'da Rusça'nın kullanımının koruma altına alınması da "karşılanabilir" talepler arasında gösteriliyor.

‘TALEPLER ARASINDA DONBAS'IN VE KIRIM'IN STATÜSÜ DE YER ALIYOR’

Ancak Simpson bu maddeler arasında daha tartışmalı talepler olduğunu da aktarıyor. Kalın'ın aktardığına göre, Rusya'nın bu noktada talepleri arasında Donbas'ın ve Kırım'ın statüsü de yer alıyor. Putin bu bölgelerin Rus olduğu görüşünü savunuyor. Simpson bu noktada Kalın'ın detaya girmediğini ancak Kremlin'in Donbas'tan vazgeçilmesini talep edeceğinin düşünüldüğünü aktarıyor.

‘YÜZ YÜZE KONUŞARAK ÇÖZÜLEBİLECEK’

İbrahim Kalın, "Putin'in, bu konuların ancak Zelenskiy ile yüz yüze konuşarak çözülebileceğini" söylediğini de aktarıyor. Türk tarafına göre, bir anlaşmaya varılabilmesi için daha birkaç hafta geçmesi gerekebilir.

Volodimir Zelenskiy böyle bir görüşmeye hazır olduğunu belirtmişti. John Simpson, Kalın'a Volodimir Putin'in sesinin nasıl geldiğini sorduğunu ve "normal, net bir ses tonuyla" konuştuğunu söylediğini aktarıyor.

Cumhurbaşkanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki lideri İstanbul veya Ankara'da bir araya getirmeyi teklif etti. Aynı açıklamada, Erdoğan'ın Putin'e "bazı konular üzerinde uzlaşıya varmanın liderler düzeyinde görüşmeler gerektirebileceğini" ifade ettiği aktarıldı. BBC'nin görüşmeden edindiği bilgiye göre, Putin de bu görüşte olduğunu aktarıyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.