Cumhurbaşkanlığı'ndan Berlin Zirvesi açıklaması

Erdoğan'ın Libya konulu Berlin ziyaretine ilişkin açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan Berlin Zirvesi açıklaması
18 Ocak 2020 Cumartesi 15:23

banner225

Recep Tayyip Erdoğan'ın, Libya konulu Berlin Zirvesi'ne katılmak üzere Almanya'ya yapacağı ziyaretle ilgili Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel’in davetine icabetle, Libya konusunda gerçekleştirilecek Zirve'ye katılmak amacıyla, 19 Ocak 2020 tarihinde Berlin'i ziyaret edeceği belirtilerek şöyle denildi:

"Türkiye, Libya'da, 2259 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı temelinde uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne yönelik saldırıların durdurulması, kalıcı bir ateşkesin tesis edilmesi ve Birleşmiş Milletler’in himayesinde Libyalıların sahiplendiği kalıcı bir siyasi çözüme ulaşılması amacıyla yürütülen çabaları başından bu yana desteklemiştir. Bu doğrultuda her seviyede yoğun diplomatik girişimlerde bulunmuş; keza, Berlin Süreci’ne de yapıcı bir tutumla aktif katkı sağlamıştır.

Zirvede, Libya'da önümüzdeki dönemde barış ve istikrarın süratle tesisi amacıyla atılması gereken adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunulması ve bu yönde somut kararlar alınması öngörülmektedir." (DHA) 


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.