'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla yargılanan Müjdat Gezen bugün hakim karşısına çıkacak

'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla yargılanan Müjdat Gezen, adliyeye geldi.

'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla yargılanan Müjdat Gezen bugün hakim karşısına çıkacak
17 Şubat 2021 Çarşamba 12:26

banner225

Bir televizyon programındaki sözleri gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçlamasıyla yargılanan Müjdat Gezen, bugün hakim karşısına çıkacak. 

Sanatçı Müjdat Gezen, "Cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçundan 4'er yıl 8'er aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması bugün İstanbul Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Tiyatro oyuncuları Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında bir televizyon kanalında yaptıkları konuşmada, Cumhurbaşkanı'na hakaret ettikleri gerekçesiyle başlatılan soruşturma tamamlandı.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Uğur Dündar tarafından sunulan Halk Arenası programına konuk olan Metin Akpınar programda, "Polarizasyondan ve kargaşadan kurtulmamızın tek çaresi demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek kavga dövüş olmaz, bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak, her faşizmin karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilir" demişti.

Programın diğer konuğu Müjdat Gezen ise "Herkesi azarlıyor. Herkese parmak sallıyor. Herkese haddini bil diyor. Bak kardeşim, bak Recep Tayyip Erdoğan sen benim, bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın haddini bil" ifadesini kullanmıştı.

Akpınar ve Gezen hakkında sarf ettikleri bu sözler nedeniyle "Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı'nı hedef alarak hakaret içerikli sözler söyleyip darbe ve ölüm tehdidinde bulundukları yönünde haberler yer aldığının tespiti üzerine" soruşturma başlatılmıştı. Aralık ayında mahkemeye sevk edilen iki sanatçı hakkında konulan adli kontrol şartı daha sonra kaldırılmıştı.

İki sanatçı hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in 21 Aralık 2018 tarihinde bir televizyon kanalında yaptığı konuşmaların medyada yer aldığı yönünde ihbarda bulunulması üzerine soruşturmanın başlatıldığı belirtilmişti.

İddianamede, Gezen ve Akpınar'ın "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçlamasından 1 yıl 2'şer aydan, 4 yıl 8'er aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.