Çorlu tren katliamı davasında heyetin çekilme talebi reddedildi

Çorlu tren katliamı davasında heyetin çekilme talebi reddedildi

Çorlu tren katliamı davasında heyetin çekilme talebi reddedildi
04 Temmuz 2019 Perşembe 19:33

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazası davasının dün görülen ilk duruşmasında çıkan olayların ardından davadan çekildiğini açıklayan 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin kararı 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.
Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasının davası dün ilk duruşması Çorlu Adalet Sarayı'nda, 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi için düzenlenen 130 kişilik konferans salonunda başladı. Duruşma öncesinde aileler ve avukatlar darp edildi. Yaşananlardan dolayı 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti reddi hakim talebi olmadığı halde davadan çekilme kararı verdi ve dosyayı 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Heyetin davadan çekilme kararı 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.
2'nci Ağır Ceza Mahkemesi bugün, heyetin davadan çekilme kararını değerlendirdi.
Mahkeme savcısı verdiği mütalaada, yaşanan olaylara değinerek, çekinme kararında belirttiği, celsede kimlik tespitine başlanmadan ve duruşma öncesinde adliye çevresinde ve içerisinde meydana geldiği belirtilen olaylara ilişkin iddialar, mahkeme heyetinin bu hususta kanuna aykırı ve konusu suç teşkil edecek emir verdiğine ilişkin iddiaların, CMK 25/1 maddesinde düzenlenen mahkeme heyetinin tarafsızlığının şüpheye düşürmesi gerektirir nitelik ve mahiyette olmadığı yolunda görüş bildirdi.
Mahkeme yaptığı değerlendirmede, hakimin davaya bakamayacağı hallerin CMK'nın 22 ve 23'üncü maddelerinde düzenlendiği, CMK'nın 30/2 maddesi ise hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürecek sebepler nedeni ile davadan çekildiğinde izlenecek kanuni usulün düzenlendiği, Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin 03.07.2019 tarihli duruşma zaptı ve duruşma CD'si heyetimizce incelendiği belirtildi.
Mahkemenin aldığı kararda şöyle denildi:
"Bir kısım müştekiler vekillerinin yapmış olduğu taleplerin duruşma başlamadan önce gerçekleştiği iddia olunan alaylara ilişkin ilgililer, hakkında suç duyurusuna yönelik olduğu, mahkeme heyetine yönelik başkaca bir iddianın bulunmadığı, yapılan suç duyurusu talebinin ya da taraflarca bu konudan bahis yapılabilecek şikayetin muhatabı mahkeme heyeti olsa bile, sadece suç duyurusu ya da şikayetin varlığının davanın konusu ve tarafları bakamından mahkeme heyetinin tarafsızlığını şüpheye düşürmeyeceği, bu hali ile dosya kapsamında heyetin tarafsızlığını şüpheye düşürecek bir durum bulunmadığı, Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin çekilme kararının uygun olmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin mahkeme heyeti tarafından verilen çekinme kararının CMK'nın 30/2 maddesi uyarınca uygun olmadığına, heyetin duruşmadan çekilmesi kararının kaldırılmasına, dosyanın gerekli işlemlerin yapılması için Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne iade edilmesine dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda isteme uygun ve kesin olarak oy birliği ile karar verildi."

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.