Çöp toplamaya çıkan belediye başkanına soruldu: Yarın onlar da greve çıkacak o zaman ne yapacaksınız?

Maltepe'de Belediye Başkanı ve CHP'li Meclis üyeleri çöp toplamaya çıktı. Spor kulübünün amigolarının işçilere saldırdığı öne sürüldü.

Çöp toplamaya çıkan belediye başkanına soruldu: Yarın onlar da greve çıkacak o zaman ne yapacaksınız?
27 Şubat 2021 Cumartesi 16:43

banner225

Maltepe Belediyesi'nde DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın 22 Şubat'ta başlattığı grev beşinci gününü doldurdu. Tüm hizmet birimlerinde işler dururken, grevin etkisi özellikle biriken çöp yığınları üzerinden görülüyor.

Daha önce belediyeye bağlı zabıtalar ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin toplamaya çalıştığı çöpler işçilerin 'grev kırıcılık' tepkisiyle karşılanmış, yer yer arbede yaşanmıştı.

Bugün yaşanan gerilimde ise Belediye Başkanı Ali Kılıç ve CHP’li Meclis üyeleri Küçükyalı Mahallesi’nde bulunan pazara giderek çöpleri toplamak istedi. Belediye işçileri pazara yönelirken CHP üyesi olduğunu belirten bir mahalle sakini Belediye Başkanı Kılıç'a CHP meclis üyeleri ve belediye şirketi MATAŞ'ın yetkililerinin çöp toplamaya zorladıkları 60 İŞKUR işçisini hatırlatarak, “Yarın onlar da greve çıkacak o zaman ne yapacaksınız? Ben CHP'li biri olarak söylüyorum o ücretlere nasıl geçinsin bu insanlar" tepkisini verdi.

Başkan Kılıç çevreden gelen diğer tepkilerin üzerine, “Sendika ile görüşmelerimiz sürüyor. En kısa sürede çözmeye çalışacağız” diyerek pazar yerinden ayrıldı.

İŞÇİLERE AMİGOLAR MI SALDIRDI?

Öte yandan Belediye Meclis üyesi ve Maltepe Spor Ercan Konak’ın takımın amigoları ile birlikte çöp toplamaya çalıştığı ve müdahale etmek isteyen işçilere 100 kişilik bir grubun saldırdığı iddia edildi. 

Genel-İş Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Yönetimi, “Küçükyalı'da işçi arkadaşlarımıza yaklaşık 100 kişilik bir grup tarafından planlı bir saldırı yapıldı. Gerekli araştırmaları yapıyoruz ilerleyen saatlerde bunu organize eden işçilere saldırtan kişileri yapacağımız basın açıklaması ile tek tek açıklayacağız” dedi.

Saldırıya maruz kaldığını belirten bir işçi ise “Mafyavari tiplerle grev kırıcılığı yapılıyor. Sokaklarda bu kalabalık grubu görünce doğal olarak tepki gösterdik yaptığınız suç dedik. Saldırıya uğradık bir arkadaşımız darbedildi” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.