CHP’den dokunulmazlık tepkisi: Bu yargıya iktidar vekilleri dahi teslim edilmez

DBP’li Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması görüşmelerinde konuşan CHP’li Turan Aydoğan, “Bu yargıya iktidar vekilleri dahi teslim edilmez. İçinizden bir tanesini teslim edin, arkasında durmayın, asar bu yargı. Bu kadar külliyeye bağlı bir yargı yarattınız” dedi.

CHP’den dokunulmazlık tepkisi: Bu yargıya iktidar vekilleri dahi teslim edilmez
26 Temmuz 2022 Salı 18:20

banner255

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına dair çalışmalar kapsamında Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu’ndan oluşan Karma Komisyon görüşmeleri sürüyor.

Komisyon AKP’li Yusuf Beyazıt, başkanlığında görüşmeler sürüyor. Komisyonda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özden Kaboğlu söz aldı. Kaboğlu, Anayasa ve AİHM içtihatlarına dikkat çekti.

‘İSTANBUL’U GÖRMEDİNİZ Mİ?’

Ardından söz alan CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, “Bugüne kadar mecliste kaç milletvekilinin dokunulmazlığı böyle bir sebeple kaldırıldı?” diye sordu. “Kamu görevini yapan herkese saygı duyuyoruz” diyen Aydoğan, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’ın parti Genel Merkezi önünde polisler tarafından tehdit edilmesini hatırlatarak, “Ama bir millet vekiline ‘seni çivilerim’ diyen bir memur da vardı? Ödüllendirdiniz. Bize hergün zillet ittifakı diyerek bizi aşağılıyorsunuz? Bunlar suç değil mi? Eşitlikçi değilsiniz, siyasette kamplaşacak oy toplamak istiyorsunuz bu çözüm değil İstanbul’da görmediniz mi?” sözlerini sarf etti.

‘KÜLLİYEYE BAĞLI YARGI YARATTINIZ’

Asıl olanın milletvekilinin parlamentoda görevini sonlandırması ardından soruşturulacak suçların neden getirildiğini soran Aydoğan, “Çünkü siyasette kamplaşma istiyorsunuz. Oy devşirebiliriz diye düşünüyorsunuz. Eşitsiz, hukuksuz, demokrasiye inançsız, bu parlamentodaki milletvekillerini parmak sayısı yerine koyan, bu parlamentodaki demokratik kurumları tahrip eden sonrada Saraçhane’de 3 bin kişiye konuşan tablonuz ortaya çıkar. İstanbul’un yarattığı siyasetçiyi Saraçhane’ye sıkıştırdınız. Onlarda döner-ekmek yemeye gelmişti. Çünkü bu milletin çifte standarda vereceği bir prim söz konusu değil. Bir tek iktidar milletvekilinin dosyasını bu parlamentoda bu komisyona getirmediyseniz, benim kişisel kanaatim bu yargıya iktidar milletvekilleri dahi teslim edilmez. İçinizden bir tanesini teslim edin, arkasında durmayın, asar bu yargı, olmayan idam cezasıyla cezalandırır. Bu kadar külliyeye bağlı bir yargı yarattınız” ifadelerini kullandı.

‘EFTEN PÜFTEN SEBEPLERLE KALDIRMAYIN’

Meclis’in Enis Berberoğlu ve Ömer Faruk Gergerlioğlu kararlarını hatırlatan Aydoğan, ekledi: “Bugün DGM’lerden daha kötü mahkemeler yapıyor bu işi. Kimseye anlatamayacağınız hukuksal kırık yol yürüyorsunuz. Siyaset, hukuku boğuyor. Müessir fiili dayatmayın. Toplantı ve gösteri yürüyüş hakkını her yerde tahrik edip, engelleyerek, Boğaziçi öğrencilerine, barınamayan öürencilere, Cumartesi Anneleri’ne, İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınlara ‘terörist’ diyerek, dayatan bir idarenin ve yönetiminin yarattığı tabloyu allayıp, pullayıp, önümüze koymayın. Hangi siyasi partiden olduğu önemli değil. Bu parlamentoda bütün milletvekillerine ders olur. Dünyada dokunulmazlık kurumunun uygulandığı ülkelere rezil oluruz. Yazın sıcağında muktedirler geldiler, ‘bir muhalifin eften püften sebeplerle dokunulmazlığını kaldırdılar’ durumuna bırakmayın.”

AKP’DEN DEĞİŞMEYEN BEYANLAR

Ardından söz alan AKP’li Emine Yavuz Gözgeç, yine “terör” kavramı üzerinden HDP’yi kriminalize etti. “Terör” kavramı üzerinden konuşmasını sürdüren Gözgeç, “Polise hakaret ediliyor, saldırılabiliyor. Talimatları Kandil’den alıyorlar” ifadelerini kullandı.

Bu sırada HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki, tepki gösterdi. Komisyonda gerginlik yaşandı. HDP’li Tülay Hatimoğulları da Gözgeç’e “IŞID ve El Kaide'nin sözcüsüsün” diye cevap verdi. Gözgeç’in “İstediğim gibi konuşurum” sözlerine de Hatimoğulları, “Buyrun FETÖ’nün sözcülüğüne devam edin” dedi. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Başaran da “Böyle bir şey yok” dedi.

AKP’Lİ VEKİLE ÇİFTE STANDART

Tartışma sırasında Komisyon başkanı, hakaret eden AKP’li Gözgeç’i değil, Hatimoğlu’nu uyardı.  Hatimoğulları, itiraz ederek, “Siyaset konuşsun. FETÖ’nün sözcülüğünü yapıyor” sözlerine başkan “Sizin söylediğiniz hakaret değil mi” diye araya girdi. HDP’li Tülay Hatimoğulları, “Bize hakaret ediyorsunuz. Ama başkan sizi uyarmadı, ben ‘FETÖ’ deyince uyardı. İşte adalet bu, hukuk anlayışınız budur” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Gözgeç, DBP’li Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyerek, sözlerini tamamladı.

HDP’li Beştaş, tepki göstererek, “Bizim şiddet çağrımız hiçbir zaman olmadı. Sözlerinizi iade ediyorum” dedi.

Komisyon görüşmeleri HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in konuşmasıyla sürdü. Aydemir, Türklerin Mezopotamya coğrafyasına geliş süreçlerini dile getirerek Kürt-Türk ilişkilerine dair değerlendirme yaptı. Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasının tarihe karanlık bir sayfa olarak geçeceğini ifade eden Aydemir, eski Ticaret Başkanı Ruhsar Pekcen hakkındaki iddiaları hatırlattı. Aydemir, “Dokunulmazlık kalkarsa nasıl bir yargı bekliyor. Bir savcı düşünün ki, elindeki yüzük siyasi parti amblemi taşıyor. Bunun tarafsız olduğuna inanalım mı? Bu savcı tarafsız olabilir mi? Bingöl’deki bir savcı odasında siyasi parti Genel Başkanı AKP’li Erdoğan’ın fotoğrafı vardı. Tarafsızlıktan bahsedemezsiniz. Saliha Aydeniz arkadaşımızı böyle bir yargının karşısına çıkarmama adına, fezlekelerin iadesine karar verilmesi gerekir” diye konuştu.

HDP’li Hüseyin Kaçmaz’ın konuşmasıyla komisyon sürüyor. MA


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.