CHP'li Öztrak: Cumhur İttifakı Türkiye'yi IMF kapısına götürecek

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Yeni yönetim iş başına geldiğinde buna ihtiyaç yoktur… Ama mevcut yönetim bu yarattığı güvensizlik ile hızla IMF kapısına gitmek zorunda kalabilir" dedi.

CHP'li Öztrak: Cumhur İttifakı Türkiye'yi IMF kapısına götürecek
19 Temmuz 2022 Salı 15:53

banner225

Ekonomi Muhabirleri Derneği bugün; CHP Sözcüsü ve Ekonomi Masası Başkanı Faik Öztrak ve Ekonomi Masası üyelerinin katılımı ile basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Ekonomi Masası üyelerinden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Konya Milletvekili Abdullatif Şener, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İstanbul Milletvekili Turan Akdoğan, İzmir Milletvekili Bedri Serter, Uşak Milletvekili Özkan Yalım ve CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı katıldı.

Öztrak ve Ekonomi Masası üyeleri, Öztrak’ın sunumunun ardından gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

'KILIÇDAROĞLU İKTİDARA GELMEDEN DEDİKLERİNİ YAPTIRAN KİŞİ'

KYK kredi borçlarının faizlerinin silinmesi hakkındaki soruya Öztrak şu yanıtı verdi:

“Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeden dediklerini yaptıran kişi olarak herhalde dünya siyaset tarihine geçmiştir. Emeklilere ikramiye, önce itiraz ettiler, sonra tıpış tıpış yaptılar ama yarım yamalak yaptılar. 3600 ek gösterge dedik. En son onu da tıpış tıpış yapmak zorunda kaldılar. Yine çok büyük haksızlıklar meydana getirerek. Bu konuların düzeltilmesi de bizlerin iktidarına nasip olacak.

Taşeron işçilere kadro verin dedik. Olmaz, verilmez, şu olur, bu olur. Sonunda verdiler. Üniversite harçların kaldırın dedik. Ne demek derken kaldırdılar. Önce itiraz sonradan neden? Çünkü kendilerinin proje üretebilecek kapasitesi kalmadı. Zaten metal yorgunu olduklarını kaç senedir itiraf ediyorlar. Yaptıkları iş, projeleri almak, itiraz etmek, unutturmaya çalışmak sonra yapmak. En son Genel Başkanımız ‘KYK borçlarının faizini ödemeyin’ dedi. O faiz değilmiş de enflasyon düzeltmesiymiş dediler, sonra Genel Başkanımızın dediğine geldiler. Genel başkanımız bu ülkenin ihtiyaçlarını biliyor."

'DÖVİZ SATMANIN BİR USULÜ VARDIR'

Olası iktidarlarında ekonomiyi dış kaynak olmaksızın kötü durumdan çıkarıp çıkaramayacaklarına dolayısıyla İMF’ye başvurup başvurmayacaklarına yönelik soruya Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Bu ekonominin en önemli problemi güven meselesidir. Oyun oynanırken kural değiştiren bir hükümet vardır. Önce Merkez Bankası’nın arka kapısından 128 milyar doların buharlaştırılması meselesi vardır. Döviz satmanın bir usulü vardır. Siz bunu, o usul içinde yapmadığınız zaman bu, oyun içinde kural değiştirmektir. Bir, bundan başladılar. Belli bir miktarın üzerinde döviz tutan firmaların krediye ulaşımını engelliyorlar. Hepsi pansuman tedbirler, ‘acaba oraları tıkarsam döviz bana gelir mi, şu olur mu, bu olur mu?’ diye bir yaklaşık içinde götürüyorlar. Sonuçta ortaya bir tablo çıkıyor.

'HALA DÜNYADA PARA BOL'

Hala dünyada para bol. Dönüp baktığınız zaman dünya piyasalarından borçlanmak Uluslararası Para Fonu’ndan borç almaktan daha ucuz. Uluslararası Para Fonu’nun size tek yararı, eğer size güven duyulmuyorsa; belli bir programı açıklayarak çapa vazifesi görmektir. Yeni bir yönetim iş başına geldiğinde buna ihtiyaç yoktur. Küresel piyasalardan finansman ihtiyacını rahatlıkla sağlayabilir. Bu finansmanı da ekonominin rekabet gücünü artırmak için bu dövizleri ödeyebilecek sektörlerde yapılacak yatırımlarda kullanması halinde, bundan önce olduğu gibi betona yatırmaması halinde; Türkiye, bu krizden yani önce kısa vadeli durumdan hızla çıkar. Arkasından da diğer yapısal tedbirleri hayata geçirmek suretiyle, üreterek zenginleşmenin önünü açacak bir modeli çok rahat hayata geçirebilir, diye düşünüyoruz biz.

Dolayısıyla, şu anda bir Uluslararası Para Fonu’ndan fon sağlama ihtiyacı, öyle bir aciliyet henüz, dünya piyasalarının durumunu da dikkate aldığımızda gözükmüyor; yeni güvenilir bir yönetim için. Ama mevcut yönetim; bu yarattığı güvensizlik ile hızla IMF kapısına gitmek zorunda kalabilir. Türkiye’yi IMF kapısına götürecek olan Cumhur İttifakı’dır.” (ANKA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.