CHP'li heyet Erbil'e gidiyor: 'Bölge barışı için'

‘Kuzey Irak’taki görüşmelerde, bölge barışına katkı sunmak için Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı ‘Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’ kurulmasının önemine değinilecek.’

CHP'li heyet Erbil'e gidiyor: 'Bölge barışı için'
05 Eylül 2021 Pazar 13:48

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında bir heyet, Irak Federe Kürdistan Bölgesi'nin Erbil (Hewlêr) kentinde bazı temaslarda bulunmak üzere bölgeye gidiyor. CHP Dış Politika Baş Danışmanı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Parti Meclisi üyesi Nevaf Bilek, Prof. Dr. Mehmet Hasan Eken ile Enver Ömür Polat’ın da heyette yer alacağı öğrenişdi.

CHP Basın Bürosu tarafından paylaşılan bilgilendirme notunda, heyetin Federe Kürdistan Bölgesi yönetimi, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran Hareketi ve Ezidi önderleriyle görüşeceği belirtildi.  

‘BÖLGE BARIŞI İÇİN’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Erbil’deki temasların ardından heyetin Kerkük’te Irak Türkmen Cephesi’ni ziyaret edeceği belirtilen bilgilendirme notunda, şunlar kaydedildi:

“Partimiz, Ortadoğu barışı ile ülkemizin bölgesel hak ve menfaatlerini önceleyen bir siyaset anlayışını benimsemektedir. Kuzey Irak’ta yapılacak görüşmelerde, bölge barışına katkı sunmak için Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı ‘Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’ (OBİT) kurulmasının önemine değinilecektir. Cumhuriyet Halk Partisi, komşularla diyalog kanallarımızın açık tutulmasının önemine inanarak, Ortadoğu’da suların durulması için ana muhalefet partisi olarak büyük bir hassasiyet ve sorumlulukla üzerine düşen her türlü yapıcı katkıyı sunmaya devam edecektir.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.