CHP'li Bülbül, Adalet Bakanlığı'na seslendi: Bir an önce bu çağrıya kulak vermeli

'Adalet sistemiyle övünen hükümet adil yargılanma haklarını gasp ettiği gibi yaşam haklarını ellerinden alıyor. Yargıtay görevini yapmalı. Avukatlar derhal tahliye edilmeli.'

CHP'li Bülbül, Adalet Bakanlığı'na seslendi: Bir an önce bu çağrıya kulak vermeli
23 Ağustos 2020 Pazar 17:38

banner225

CHP Aydın Milletvekili Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın sağlık durumları hakkında açıklama yaptı. Bülbül, Timtik’in denge sorunu yaşadığını, yürüyemediğini, boyun kasları eridiği için başını sabit tutamadığını ve şeker almakta zorlandığını belirterek, şeker alamama durumunun çok ciddi bir sorun olduğunu söyledi. Ünsal’ın ise çok zayıfladığını, uyku ve solunum problemi yaşadığını anlattı.

'AÇIKÇA KİŞİYİ HÜRRİYETİNDEN YOKSUN BIRAKMA SUÇUDUR'

Avukatların derhal tahliye edilmesi gerektiğini belirten Bülbül, “Adli Tıp’ın cezaevinde kalamayacaklarına dair verdiği rapor tahliye edilmeleri gerektiği anlamına gelir. Ancak bu rapora rağmen avukatlar tabiri yerindeyse başka bir cezaevi olan hastaneye gönderildiler. Yakınları ve avukatları buradaki koşulların cezaevinden daha kötü olduğunu belirtiyorlar. Cezaevinde karşılanan temel ihtiyaçların hastanede karşılanmadığını, doktor ve hemşirelerin kötü muamelesine maruz kaldıklarını söylüyorlar. Başhekimlik avukatların şu an neden hastanede tutulduğunu açıklamalı. Hastanede hangi tedavileri uyguluyor açıklamalı. Çünkü herhangi bir tedavi sürecinin olmadığını biliyoruz. Avukatla hastanede zorla tutuluyorlar ve bu açıkça kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçudur” dedi.

'ADALET BAKANLIĞI BİR ÖNCE BU ÇAĞRIYA KULAK VERMELİ'

Adli Tıp Kurumu dışında alternatif bir sağlık rapor hazırlanması gerektiğini belirten Bülbül, “Bunun için bağımsız, TTB tarafından görevlendirilecek bir hekim ile görüşme sağlanmalı ve muayene olmalarına izin verilmelidir. Yargıtay bir an önce dosyayı incelemeli, avukatlar derhal tahliye edilmelidir. Tek talepleri adil yargılanma hakkı olan avukatların artık yaşam hakkı talepleri vardır ve bu talep en kutsal taleptir. Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal yaşamak istiyor. Adalet Bakanlığı bir an önce bu çağrıya kulak vermelidir” dedi.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.