CHP'li 11 başkandan açıklama: İthamlara karşı tek yürek olacağız

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik 'terör' suçlamalı incelemeye tepki gösteren CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanı, baskılara karşı ortak tavır alacaklarını vurguladı.

CHP'li 11 başkandan açıklama: İthamlara karşı tek yürek olacağız
28 Aralık 2021 Salı 13:26

banner225

CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanı, Ankara'da bir araya geldi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğindeki toplantıya İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana, Antalya, Hatay, Aydın, Muğla, Eskişehir ve Tekirdağ'ın başkanları katıldı. Toplantı sonrası ortak bir deklarasyon yayınlandı.

Ortak deklarasyonu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş okudu. Deklarasyonda, “2022 yılı için Büyükşehir Belediyeleri’nin kentlerdeki turizm gelirlerinin artırılması konusunda yaptığı çalışmalar ve bu çalışmaların sonuçları ele alınmıştır. Ucuz su, ulaşım, ekmek ve sosyal yardımlar gibi konularda mevcut ekonomik koşullara rağmen önemli çalışmalara imza atılmıştır” ifadelerine yer verdi.

'KAYNAKLAR CUMHUR İTTİFAKI BELEDİYELERİNE AKTARILIYOR'

Mansur Yavaş, kurdaki ani ve büyük değişimler ile ekonomik koşulların önümüzdeki sene için mali yükü artırdığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bizler örnek belediyecilik uygulamalarımızı sürdürürken hükümet tarafından dile getirilen 'Bütün belediyelere eşit mesafedeyiz' söylemlerinin gerçeği yansıtmadığı ortadadır. Türkiye Belediyeler Birliği’nin gelirinin yarısından fazlasını Millet İttifakı belediyeleri sağlarken, kaynaklarının büyük kısmını Cumhur İttifakı belediyelerine ve diğer kamu kurumlarına aktarması adaletsiz bir vakıadır. Birçok belediyemiz kamu bankalarından ve İller Bankası'ndan kredi alabilmek bir yana, teminat mektubu dahi alamamaktadır. Gelir kalemlerinin büyük bir kısmını belediyelerimizin oluşturmasına rağmen, bütçesi valilikler tarafından yönetilen Kalkınma Ajanslarının gider kalemlerinden kurumlarımız etkin olarak faydalanamamaktadır. Birçok kredi onayı ise uzun süredir Cumhurbaşkanlığı makamının onayını beklemektedir. 'Eşit mesafe' değil, sadece 'mesafe' ile sürecin yürütüldüğü ve mesafenin Millet İttifakı belediyeleri olmamız sebebiyle gittikçe açıldığı yadsınamaz bir gerçektir.”

‘HUKUKSUZLUK KARŞISINDA TÜM BELEDİYELERİMİZİ VE MİLLETİMİZİ BULACAKLAR’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan haksızlığın tüm belediyelere yapıldığını düşündüklerini söyleyen Yavaş, haksızlığı reddettiklerini kaydetti.

Baskılara ve ithamlara karşı ‘tek yürek’ olacaklarının altını çizen Yavaş, “Bir belediyemiz için uygulanması düşünülen hukuksuzluk, karşısında tüm belediyelerimizi ve milletimizi bulacaktır. Millet İttifakı belediye başkanları olarak bundan sonraki süreçte de haksızlığa, hukuksuzluğa, baskılara ve ithamlara karşı tek yürek olacağımızın bir kez daha altını çiziyoruz. Bu güçlü irade baskılardan bırakın yılmayı, aksine her zorlukta daha da güçlenecek ve vatandaşlarımıza daha çok hizmet etme azmimizi perçinleyecektir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.