CHP'den müzisyenler için 4 maddelik acil çözüm önerisi

CHP İzmir İl Başkanlığı, yaptığı basın açıklamasında müzisyen ve sahne sanatçılarının borçları ötelenerek ve kredi olanakları yaratılarak desteklenmesi gerektiğini belirtti.

CHP'den müzisyenler için 4 maddelik acil çözüm önerisi
01 Mart 2021 Pazartesi 17:27

Pandemi döneminde işsiz kalan müzisyenlerle birlikte açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, AKP iktidarına bir müzisyen daha hayatına son vermeden gerekli desteğin verilmesi çağrısında bulundu ve 4 maddelik acil çözüm önerisini sıraladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı, kentte bulunan Sokak Sanatçıları Derneği, İzmir Müzisyenler Derneği ve Roman Sanatçıları Derneği ile birlikte yaptıkları açıklama ile pandemi dolayısıyla maddi sorunlar yaşayan müzisyenlerin sorunlarına dikkat çekip, taleplerini duyurdu.

Basın açıklamasını okuyan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, sanatçıların bu dönemde daha çok desteklenmesi gerektiğine vurgu yaparak, “ Ülkemizde müzik emekçileri, pandeminin olmadığı zamanlarda bile çok düşük ücretlerle, sosyal güvenceleri ve iş güvenliği olmadan, günübirlik kazançlarla, mesleklerini ve sanatlarını icra ediyorlardı. Afet, terör, salgın gibi birçok toplumsal olay olduğunda, ilk müzik ve sanat etkinlikleri iptal edildiği için, hem maddi hem de manevi olarak etkilenen ilk meslek grubu müzisyenlerimiz ve sanatçılarımız oluyor. Müzisyenlerimiz, 1 yıldır yaşanan Covid-19 salgınında da, hem işsizlik hem de sigortasız ve güvencesiz olmaları sebebiyle, ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlarla mücadele ediyorlar. Her şeyden önce hatırlatmak gerekir ki, müzisyenlerimiz ve sanatçılarımız Anayasamızın koruması altındadır” dedi.

'SOKAK SANATÇILARI, MÜZİK EMEKÇİLERİ, EĞLENCE SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARI YOK SAYILMIŞTIR'

Müzisyenlerin müzik aletlerini sattığını söyleyen Yücel, “Bu mesleği icra eden vatandaşlarımızın arasında, ekmek teknesi olan müzik aletlerini satarak, evindeki eşyaları satarak ailesinin, çoluğunun çocuğunun ve bakmakla yükümlü olduğu insanların karnını doyurmaya çalışanlar var. Binbir güçlükle aldığı sazını, kemanını, klarnetini, gitarını satıp, engelli yakınına, yaşlı anasına babasına bakım masrafı yapanlar var. Ve belki de en acısı, geçinmek için, kirasını ödemek için, ailesine bakmak için her şeyi yapan ama iş bulamadığı, devlet sahip çıkmadığı için bunalıma girip hayatına son veren kardeşlerimiz var. 2 çocuk babası Erdem Topuz ve Mehmet Mert El, maalesef işsizliğin ve çaresizliğin kurbanı oldular. Sosyal devletin gereği yerine getirilseydi, belki de Erdem ve Mehmet bugün hayata tutunabilirlerdi. Ancak üzülerek görüyoruz ki, bir yıldır bu insanlarımızın derdine çare olunmamış, sokak sanatçıları, müzik emekçileri, eğlence sektörü çalışanları adeta yok sayılmıştır” diye konuştu.

4 MADDELİK ACİL ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Yücel, 4 maddelik acil çözüm önerisini şöyle sıraladı. “Zaman kaybetmeden, bir müzisyen daha hayatına son vermeden; müzisyenlerimize maddi destek verilmesini, var olan kredi, kredi kartı ve varsa vergi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini, normalleşme sürecine geçildiğinde uzun vadeli ve faizsiz olarak mesleki destek kredisinin kullandırılmasını, müzisyenlerimizin ve sanatçılarımızın tüm sağlık giderlerinin ve ilaç masraflarının bir yıl süreyle devlet tarafından karşılanmasını talep ediyoruz”

'BİZİM İNSANLARIMIZ İNTİHARI VE BU BÜYÜK SIKINTILARI HAK ETMİYORLAR'

Açıklamaya CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da katıldı. Beko, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde de konuyu sık sık dile getirdiklerini ifade ederek "Mecliste CHP’li vekiller olarak aylardır konuyla ilgili kürsülerden yaptığımız açıklamalarla arkadaşlarımızın sesini duyurmaya çalışıyor. Artık yeter, görmeyen gözler görsün, duymayan kulaklar duysun. Bizim insanlarımız intiharı ve bu büyük sıkıntıları hak etmiyorlar. Her geçen gün umudu örgütlemek gerekir. Birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.