Cezaevinde ölen KHK’li polis Meclis gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Gümüşhane Cezaevi’nde tutulduğu hücrede ölen KHK’li polis Mustafa Kabakçıoğlu’na ilişkin önerge verdi. Adalet Bakanı’na Kabakçıoğlu’nun ölümünde ihmal olup olmadığını soran Karaca, “Adalet Bakanlığı, pandemide cezaevlerinde yaşananlara dair neden sessiz kalmakta, temmuz ayından bu yana verileri kamuoyuyla neden paylaşmamaktadır?” diye sordu.

Cezaevinde ölen KHK’li polis Meclis gündeminde
15 Ekim 2020 Perşembe 13:39

banner225

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile polislik görevinden ihraç edilen ve dört yıldır tutuklu bulunan Mustafa Kabakçıoğlu 29 Ağustos 2020 tarihinde Gümüşhane Cezaevi'nde öldü. Kabakçıoğlu'nun karantina hücresinde plastik sandalye üzerinde vefat ettiğini gösteren fotoğrafın ortaya çıkması tartışma başlattı. Bunun üzerine açıklama yayınlayan Gümüşhane Başsavcılığı, Kabakçıoğlu'nun hastaneye gitmeyi reddetiğini öne sürdü. Konu Meclis gündemine de taşındı.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kabakçıoğlu’nun ailesinin suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Karaca, “Kabakçıoğlu ölümü, cezaevinde pandemi koşullarının insan onuruna yakışır şekilde olmadığı izlenimini gözler önüne sermektedir” dedi.

‘CEZAEVLERİNDEKİ AĞIR HASTA SAYISI KAÇ?

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlüler arasında kaç ağır hastanın bulunduğunu, 2020 yılında kaç tutuklu ve hükümlünün cezaevlerinde hayatını kaybettiğini soran Karaca’nın diğer yanıt bekleyen soruları ise şu şekilde sıralandı:

-Hayatını kaybeden tutuklu ve hükümlülerin illere /cezaevlerine göre dağılımı ne şekilde gerçekleşmiştir?

-Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler arasında kaç ağır hasta bulunmaktadır?

-Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler arasında kaç kronik hasta bulunmaktadır?

-Hayatını kaybeden Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölüm sebebi nedir?

-Kamuoyuna yansıyan fotoğrafları göz önünde bulundurulduğunda, ölü olarak bulunduğunda sandalyede oturur halde olmasının sebebi ve gerekçesi nedir?

-Mustafa Kabakçıoğlu’nun herhangi bir kronik hastalığı var mıdır?
-Gardiyan ya da görevlilerin ihmali söz konusu mudur? Hastane yerine tek kişilik hücreye konulmasının gerekçesi nedir? İhmal ya da kusuru olduğu düşünülen görevliler hakkında bir işlem başlatılmış mıdır?

-Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığının 14 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamaya göre Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümü 29 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşmiştir. Aradan geçen zamanda açıklama yapılmamasının nedeni nedir?

‘NEDEN TEK KİŞİLİK ODADA TUTULDU?’

-Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığının 14 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamaya göre Mustafa Kabakçıoğlu’nun 20 Ağustos, 24 Ağustos ve 27 Ağustosta rahatsızlığını bild-irmiştir. 7 gün içinde üç kere rahatsızlanan ve durumunun kötü olduğu anlaşılan Kabakçıoğlu’nu neden tek kişilik odada tutulmuştur?

-Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığının açıklamasında Kabakçıoğlu’nun rahatsızlandığın-da hastaneye gitmek istemediği belirtilmiş ve sadece 27 Ağustosta gitmeyi reddettiğine dair tutanak tutulduğu belirtilmiştir. 20 Ağustos ve 24 Ağustos’ta hastaneye gitmeyi reddetmesine dair kanıtlar nelerdir? Ayrıca 27 Ağustos’ta Kabakçıoğlu’nun hastaneye gitmeyi reddetmesi üzerine tutulan tutanak kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

-Cezaevlerinde tek kişilik odada ölü olarak bulunan tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır?

-Adalet Bakanlığı, pandemide cezaevlerinde yaşananlara dair neden “sessiz” kalmakta, temmuz ayından bu yana verileri kamuoyuyla neden paylaşmamaktadır


Kaynak: Gazete DuvaR

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.