Çevre Bakanlığı'nın İzmir'de ısrar ettiği projeyi mahkeme 10. kez iptal etti: Kamu yararına aykırı

İzmir 3. İdare Mahkemesi, Çevre Bakanlığı’nın İzmir Karabağlar'da 16 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projesine imar kanunu ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle 10. kez iptal etti.

Çevre Bakanlığı'nın İzmir'de ısrar ettiği projeyi mahkeme 10. kez iptal etti: Kamu yararına aykırı
02 Mayıs 2022 Pazartesi 10:26

banner225

İzmir’in Karabağlar ilçesinde Çevre Bakanlığı’nın 16 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projesine 10. kez iptal kararı verildi. 3. İdare Mahkemesi’nin kararında söz konusu projenin imar kanunu ve kamu yararına aykırı olduğunu vurguladı.

Karabağlar’da toplam 16 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm planlarını, 181 yurttaş ile 2 sivil toplum örgütü yargıya taşımıştı. İzmir 3. İdare Mahkemesi, söz konusu projeyi imar kanunu, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Yargının verdiği bu kararla birlikte aynı alan için hazırlanan 10. imar planı da iptal edilmiş oldu.

MAHKEME: YURTTAŞLARIN CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE ATILIYOR

Cumhuriyet'in haberine göre mahkeme ayrıca Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edilerek kentsel dönüşüm kapsamına alınan 540 hektarlık dönüşüm alanının 101 hektarlık ilk etabını kapsayan imar planlarının vatandaşların can güvenliğini tehlikeye attığını tespit etti. Heyelan sahası olan ve afet açısından riskli bulunan alanda yapılmak istenen kentsel dönüşüm çalışmalarının sakıncalı olduğuna dair bilirkişi raporu mahkeme tarafından da onandı.

YURTTAŞLAR ÇEVRE BAKANLIĞI’NIN ISRARINA TEPKİ GÖSTERDİ: YETER ARTIK!

Karara tepki gösteren Karabağlar Mahalleler Birliği üyeleri şunlar kaydetti:

“Bilimsel raporlarla riskli olduğu tespit edilen bu alan, AFAD’ın dört yılda verdiği üç ayrı karar ile tekrar tekrar yapılaşmaya açılmaya çalışıldı. Acele kamulaştırma kararlarıyla tapulu malları vatandaşın elinden zorla alınmaya çalışıldı. Mahkeme kararını beklemeden inşa ettikleri Yenitepe konutları da yatırımcılara ihale yoluyla satılmıştır. Bakanlığı mahkeme kararına uymaya davet ediyoruz. İdarecilerin ve sermaye sahiplerinin haklarımızı ve hayatlarımızı yok saymasına izin vermeyeceğiz. ‘Artık yeter’ diyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.