Çağlayan'daki Adalet Nöbeti'nde tutuklu yakınlarına polis müdahalesi

Çağlayan'da Adalet Nöbeti'ni sürdüren tutuklu yakınlarına müdahalede bulunan polis, HDP Bahçelievler ilçe eşbaşkanı gözaltına aldı.

Çağlayan'daki Adalet Nöbeti'nde tutuklu yakınlarına polis müdahalesi
30 Haziran 2022 Perşembe 13:54

Tutuklu yakınlarının, hasta ve infazı yakılan tutuklular için Çağlayan Adliyesi önünde Adalet Nöbeti eylemine polis müdahale etti. Müdahale sonucu HDP Bahçelievler ilçe eşbaşkanı gözaltına alındı.

Duruma tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, “Anneler seslerini duyurmasın diye, cezaevindeki katliam kamuoyu tarafından bilinmesin diye yaşanan baskılar bilinmesin diye burada açıklama yapmamız dahi engelleniyor. Hangi hukuk hangi anayasal hak? Hiçbiri kalmamış. Keyfi yasaklar kararların olmadığı bir ortamda gelip burada hukuksuz işlemlerle sesimizi, sözümüzü kesmeye çalışıyorlar” dedi.

‘HER GÜN CEZA EVLERİNDEN ÇIĞLIK SESLERİ GELİYOR’

“Neden korkuyorsunuz?” diye soran Gülüm, “Cezaevinde neler yaşanıyor ki siz bunun kamuoyuna basına açıklanmasını istemiyorsunuz. Gerçekten cezaevlerinde bir sorun yoksa, neyi açıklamamızdan korkuyorsunuz. O zaman açın cezaevi kapılarınız demokratik kitle örgütleirne, kamuoyuna, insan hakları örgütlerine açın kapıları denetleme yapılsın ve cezaevinde ne olduğu görülsün. Gerçekten kötü muamele yoksa neden kapalı kapılar ardında tutuyorsunuz. Çocuklarının annelerine telefonlarda görüşmelerde anlattıkları işkenceleri buralarda söylemelerine neden engel oluyorsunuz. Bir bütün olarak cezaevlerinde yürüttüğünüz politikaların farkındayız. Baskıcı işkenceci politikaların farkındayız. Her gün ceza evlerinden çığlık sesleri geliyor” açıklamasında bulundu.

Ayrıntılar Geliyor…


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.