Bütçe görüşmelerine ‘Kürt sorunu’ damgasını vurdu

Meclis’te 12 gün boyunca süren Bütçe görüşmelerinin kelimematik cetveline göre, en çok konuşulan kelime, sadece parti adına yapılan konuşmalarda 258 kez değinilen “Kürt sorunu”, “Kürtçe” ve “Kürt” oldu.

Bütçe görüşmelerine ‘Kürt sorunu’ damgasını vurdu
23 Aralık 2018 Pazar 13:25

Meclis Genel Kurulu'nda 10 Aralık ile 22 Aralık arasında süren bütçe görüşmeleri sona erdi. Muhalefetin "Tek Adam bütçesi” olarak adlandırdığı 2019 bütçe görüşmelerine, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) belirlediği gündemler damgasını vurdu. HDP bütçe görüşmeleri boyunca PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi eylemi başlatan Leyla Güven, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tutuklu HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karar, Türkiye’nin Efrîn operasyonu ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit gündemiyle eleştirel konuşmalar gerçekleştirdi. 

BÜTÇEDE EN ÇOK KONUŞULAN ‘KÜRT SORUNU’ OLDU

Meclis 2019 yılı Bütçe Görüşmeleri Kelime Matik sonuçlarında da HDP’nin gündemleri en çok konuşulan kelimelerde ilk sıralarda yer aldı. Kelime matik cetveline göre birinci sırada “Kürt”, “Kürtçe”, “Kürt sorunu” kelimelerine 258 kez, “Kadınların sorunları”, “Toplumsal cinsiyet” ve “Cinsiyet” kelimeleri 175 kez ile ikinci sırada, “Emekçi sorunları” ve “İşçi sorunları ise 147 kez ile üçüncü sırada yer aldı. “Adalete” kelimesi ise 117 değini ile dördüncü sırada yer aldı.

‘LEYLA GÜVEN’

Bütçe görüşmeleri kelime matik cetvelinde “Tutuklu seçilmişler/AİHM/Demirtaş” 80, “Leyla Güven” 77, “Kayyum/Gasp” 68, “Demokrasi/Demokratikleşme” 66, “Sayın/Öcalan/PKK/İmralı” 37, “Özgürlük” 33 ve “Tecrit” 30 şeklinde yer aldı. 

Kelime matik cetveline, bütçe açılış ve kapanış konuşmaları ile sataşmalar ve şahıs adına konuşmalar dahil olmadığı belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.