Boğaziçi Üniversitesi'nde bir akademisyenin daha dersleri kapatıldı

16 yıldır üniversitede ders veren Seda Binbaşgil’in derslerine son verildi. Akademisyenler, 'Hocalarımızın, üniversitemizle ilişiklerinin kesilmesi hiçbir gerekçeyle kabul edilemez' dedi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde bir akademisyenin daha dersleri kapatıldı
18 Eylül 2021 Cumartesi 12:09

banner225

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, yapılan rektör atamalarını protesto etmeye devam etti.

Rektörlük binasına sırtlarını dönerek atanmış rektör Naci İnci’yi protesto eden akademisyenler, 16 yıldır üniversitede caz dersi veren Seda Binbaşgil’in derslerini kapattığını da duyurdu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılan rektör atamalarını 172’nci kez sırtlarını Rektörlük binasına dönerek protesto eden akademisyenler, görevlerine son verilen arkadaşları için "Feyzi Erçin yalnız değildir", "Cemre Baytok işine geri dönsün" ve "Can Candan yalnız değildir" yazılı dövizler taşındı.

POLİSLER AĞIR SİLAHLARLA DEVRİYE GEZİYOR

Yapılan açıklamada, üniversite kampüsünün etrafında polisin ağır silahlarla devriye gezdiği, her köşesinin kameralarla, özel güvenlik ve polislerce denetlenmeye çalışıldığı belirtildi.

Üniversitede akademik yılın başlamasına az zaman kalmasına rağmen yönetimin yüz yüze eğitim için gerçekçi bir hazırlığının olmamasının idari acizliğin en vahim örneği olduğu ifade edilen açıklamada, “Geçtiğimiz 9 ay kampüs pandemi koşullarında eğitime yeniden açılmasına dair hiçbir ciddi hazırlık yapılmadan heba edilmiştir. Üniversitenin sınırlı kaynaklarını aynı anda sınıfta ve online ders yapılmasını sağlamak için değil, öğrenci ve öğretim üyelerinin gözetlenmesi ve denetlenmesi için kullandı” diye belirtildi.

'HOCALARIMIZIN İLİŞKİLERİNİN KESİLMESİ HİÇBİR GEREKÇEYLE KABUL EDİLEMEZ'

Açıklamada, yeni eğitim ve öğretim yılına başlanmak üzereyken atanmış yönetimin 16 yıldır okulda caz dersi veren Seda Binbaşgil’in derslerini kapattığı da duyuruldu. Bu duruma “Her biri deneyim ve birikimleriyle alanında itibar sahibi, sayılı isimlerden olan hocalarımızın, üniversitemizle ilişiklerinin kesilmesi hiçbir gerekçeyle kabul edilemez” sözleriyle tepki gösterildi.

Açıklamanın devamında ise “Bu isimler ve dersler, üniversitemizin en büyük zenginliklerinden birisi olmuştur. 2 Ocak’tan beri, Boğaziçi Üniversitesinin tüm değerlerine saldıran bir yönetimin kültür ve sanat derslerine yönelen bu sistematik kıyımını kabul etmiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Yine okuldan uzaklaştırılan akademisyenlerin derslerinin başına dönmesi çağrısında bulunan akademisyenler “Üniversitemizdeki tüm birim, fakülte ve enstitülerin müdür ve koordinatörleri seçimle göreve gelmelidir. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüsü müdürleri bir an önce görevine atanmalıdır” diyerek, atanmış rektör Naci İnci ve yönetimi ile bugüne kadar hukuksuzca kadrolaşmış tüm isimlerin istifasını istedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.