Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri: Bu atamayı kabul etmiyoruz

Akademisyenler, yayınladıkları açıklamayla Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Naci İnci'yi kabul etmeme gerekçelerini sıraladılar.

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri: Bu atamayı kabul etmiyoruz
21 Ağustos 2021 Cumartesi 20:09

banner225

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, bir açıklama yayınlayarak Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Naci İnci'yi neden kabul etmediklerini anlattı. 

Açıklamada, "Kabul etmediğimiz temel hususlar; rektör atama sürecinin üniversitenin ilgili kurullannın hiçbiri muhatap alınmadan, kurumun iradesi hiçe sayılarak ve şeffaf olmayan bir şekilde yapılmasıydı" denilerek ataması yapılan isimler kadar bu isimlerin atanma biçimleri de eleştirildi.

Naci İnci, rektör olarak atanmadan önce, Melih Bulu'nun görevden alınmasıyla yine bir gece yarısı kararnamesiyle vekaleten rektörülük görevine getirilmişti. İnci, vekaleten rektörlük yaptığı sürede Can Candan, Feyzi Erçin ile Cemre Baytok'un görevine son vermişti. Açıklamada bunun "görevi kötüye kullanma olduğu" da hatırlatıldı. 

Akademisyenlerin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"20 Ağustos Cuma gecesi, yine bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle, Naci İnci'nin üniversitemize rektör olarak atandığını öğrendik. 2 Ocak günü Melih Bulu'nun atanmasına karşı Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri olarak 'Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz' diyerek başlattığımız mücadelemizde itirazımız sadece üniversite dışından bir kişinin atanmasına yönelik değildi. Kabul etmediğimiz temel hususlar; rektör atama sürecinin üniversitenin ilgili kurullannın hiçbiri muhatap alınmadan, kurumun iradesi hiçe sayılarak ve şeffaf olmayan bir şekilde yapılmasıydı.

Melih Bulu'nun rektörlük görevinden alınmasının ardından 30 Temmuz'da Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri olarak rektör adaylığını açıklayan tüm hocalarımız için bir güven oylaması gerçekleştirdik. Bu oylamanın sonuçlanı açıktır: Üniversitenin tüm öğretim üyelerinin yüzde 80'in üzerinde katılımıyla gerçekleşen bu oylamada, aday olan 17 öğretim üyesine destek kararı verilirken Melih Bulu'nun yardımcısı olan iki öğretim üyesi güvenoyu alamadı. Bu oylamada akademisyenlerimizin yüzde 90'indan fazlası Naci İnci'nin rektör olarak atanmasını kabul etmediğini ifade etti.

Bugün bu atamayı kabul etmiyoruz, çünkü:

1. Naci İnci'nin rektör adaylığı Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yapılan güven oylamasında yüzde 90'dan fazla karşı oy aldı.

2. Naci İnci vekâleten rektörlük yaptığı süre boyunca Can Candan ve Feyzi Erçin hocalarımız ile CITOK Koordinatörü Cemre Baytok'un işine hukuksuz ve keyfi bir şekilde son verdi.

3. Aynı dönemde Naci İnci, karar alma süreçlerinde kurum içi usul, kural ve hukuki düzenlemeleri yok saydı; bölüm, fakülte, Üniversite Yönetim Kurulu ve Senato gibi kurulların iradelerini çiğnedi. Bu hukuksuz işlemler dolayısıyla yüze yakın hocamız çeşitli davalar açtı, 'görevi kötüye kullanma' suçunu da içeren suç duyurulannda bulundu.

4. Naci İnci öğrencilerimizi haksız ve hukuksuz disiplin soruşturmalarıyla baskı altına aldı.

Türkiye'nin en önemli yüksek öğretim kurumlarından biri, bir kamu araştırma üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atamasının hangi ölçütlere göre yapıldığı, okulumuzca güvenoyu alan, Boğaziçi Üniversitesi'nin 17 yetkin ve liyakat sahibi rektör adayının neden mülakata dahi çağnılmadığı, Naci inci'nin neden tercih edildiği kamuoyuna açıklanmalıdır.

Üniversitemizin iradesi hiçe sayılarak yapılan bu atamadan bir an önce geri dönülmesini talep ediyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri"


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.