Boğaziçi öğrencileri yargılanıyor: Avukat Ömer Kavili'nin duruşmalara alınmamasına karar verildi

Naci İnci'yi protesto ettikleri için dava açılan 14 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi hakim karşısına çıktı. Mahkeme sürerken salona çevik kuvvet ekipleri girdi.

Boğaziçi öğrencileri yargılanıyor: Avukat Ömer Kavili'nin duruşmalara alınmamasına karar verildi
21 Mart 2022 Pazartesi 20:12

Boğaziçi Üniversitesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan dönemin rektörü Prof. Dr. Naci İnci’yi protesto eden 14 öğrencinin yargılandığı dava bugün görülmeye başlandı.

Mahkeme hakiminin usül hatası yaptığı iddiasıyla sanık avukatları itiraz etti. İtirazın ardından tartışma yaşandı. Hakim, avukat Ömer Kavili'yi salondan çıkartmak istedi. Özgür Özel ve Turan Aydoğan araya girdi. Polis, salonu boşaltmak istedi. Yazılı karar olmadığı için kimse salonu terk etmedi. Hakimin, salonu terk etmesinin ardından salona çok fazla çevik polis girdi. Güvenlikler, basın ve izleyicileri yazılı bir karar yokken dışarı çıkarmaya çalıştı. Avukatlar, sürece dair tutanak tuttu. Ayrıca İnci duruşmaya katılmadı. 

HEYET SALONU TERK ETTİ

Duruşmayı takip eden Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin (MLSA) sosyal medya hesabından paylaşılan videoda avukat Ömer Kavili'nin polis tarafından mahkeme salonundan çıkarıldığı görüldü. MLSA'nın aktardığı bilgi şöyle: 

"Davada mağdur sıfatıyla yer alan Mehmet Naci İnci'nin duruşmada hazır edilmemesinden dolayı davanın ertelenmesini talep eden avukat Ömer Kavili'nin talebine cevap vermeyen ve savunmasını engelleyen mahkeme başkanı, tartışma sonrası duruşmaya ara verdi. Yazılı kararı görmeden salondan çıkmayacağını söyleyen avukatlar ile polisler arasında tartışma devam ediyor. Canan Kaftancıoğlu da duruşma salonuna geldi. Heyet salonu terk etti. Avukatlar, polislerin eşliğinde salonda tutanak hazırlıyor.

Hazırlanan tutanağı avukatlar adına Ömer Kavili salonda okumak istedi polisler engellemeye çalışıyor. Tutanak okunduktan sonra avukatlar salonu boşalttı."

Avukatlar, Boğaziçi öğrencilerinin müdafiileri olarak avukatlık yapmalarının engellendiğini söyledi.

ŞIK: HAKİM AVUKATLARI AZLETMEYE KALKTI

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da Twitter hesabından duruşmaya ilişkin olarak şunları paylaştı:

"Dahası da var: Hakim salona gelip sanık avukatlarının tümünün salondan çıkarılmasını istemekle kalmadı üzerine sanıklar için barodan müdafi istedi. Öğrenci arkadaşlarımızın avukatlarını hakim azletmeye kalktı."

MAHKEME KAPISI AÇILMADI

Verilen aranın ardından yeniden başlayan duruşmaya sanık avukatları ve aralarında çok sayıda milletvekili olan izleyiciler alınmadı. Duruşma salonunun kapalı olan kapısı önünde de milletvekilleri, avukatlar ve güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı.

ADLİ KONTROL HÜKÜMLERİ DEVAM EDECEK

Ara kararını açıklayan mahkeme, Caner Perit Özen ile Ersin Berke Gök hakkında uygulanan haftada bir gün imza ve yurt dışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol hükümlerinin devamına karar verdi. Mahkeme, diğer sanıklar hakkındaki adli kontrol hükümlerinin de devamına hükmetti.

AVUKAT ÖMER KAVİLİ’NİN DURUŞMALARA ALINMAMASINA KARAR VERİLDİ

Mahkeme ayrıca, sanık avukatlarından duruşmanın disiplin ve düzenini yapılan uyarılara rağmen bozduğunu gerekçesiyle avukat Ömer Kavili'nin duruşmalara alınmamasına karar verdi. Dava 27 Haziran 2022 tarihine ertelendi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.