Boğaziçi eylemlerinde tutuklanan üç öğrenci tahliye edildi

Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına karşı yapılan eylemlere katıldığı için tutuklanan Necmettin Erdem, Koral Hacıbeyoğlu ve Akın Karakuş tahliye edildi.

Boğaziçi eylemlerinde tutuklanan üç öğrenci tahliye edildi
22 Mart 2021 Pazartesi 19:18

banner255

Kadıköy’de kayyum rektör Melih Bulu’yu protesto ederken tutuklanan Necmettin Erdem, Akın Karakuş ve Koral Hacıbeyoğlu tahliye edildi.

Kadıköy’de Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım rektör Melih Bulu protestolarında tutuklanan öğrencilerin iddianamesi bugün kabul edildi. İddianamenin kabulü ile eylemlerde tutuklanan üniversiteliler Necmettin Erdem, Akın Karakuş ve Koral Hacıbeyoğlu tahliye edildi. Recep Acar ve Yunus Emre Karaca'nın da ev hapsi kararları kaldırıldı.

Aynı davada yargılanan Ömer Şengel ise başka bir dosyadan tutuklu yargılanması sebebiyle tutukluluğunun devamına karar verildi.

Kadıköy eyleminden dolayı yargılanan öğrencilerin duruşması 20 Ekim 2021’de İstanbul Anadolu 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

NE OLMUŞTU? 

2 Şubat günü İstanbul Kadıköy'deki Boğaziçi eylemlerinde gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen öğrencilerden Necmettin Erdem, Akın Karakuş, Ömer Şengel ve Murat Can Demirci tutuklanırken Yunus Emre Karaca ve Recep Acar hakkında ise ev hapsi kararı verilmişti. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencisi Hasan Koral Hacıbeyoğlu da 6 gün gözaltında tutulup serbest bırakılmış, sonra yeniden gözaltına alınarak 10 Şubat günü tutuklanmıştı. 

Tutuklu öğrencilerden Murat Can Demirci, avukatlarının tutukluğa yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 5 Mart günü adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. 

3 ÖĞRENCİ HALA TUTUKLU

Son tahliyelerle birlikte Boğaziçi protestoları nedeniyle tutukluluğu devam eden öğrenciler ise Anıl Akyüz, Şilan Delipalta ve Ömer Şengel.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.