Bir yılı aşkındır tutuklu olan HDP'li eş başkanlar tahliye edildi

HDP Mardin İl Eş Başkanı Perihan Ağaoğlu ve önceki dönem HDP Mardin İl Eş Başkanı Musa Alkan, görülen ilk duruşmada tahliye edildi.

Bir yılı aşkındır tutuklu olan HDP'li eş başkanlar tahliye edildi
10 Mart 2021 Çarşamba 18:10

Mardin'de 29 Şubat 2020'de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınıp, 6 Mart 2020'de tutuklanan HDP Mardin İl Eş Başkanı Perihan Ağaoğlu ve önceki dönem HDP Mardin İl Eş Başkanı Musa Alkan'ın "örgüt üyeliği" iddiası ile yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi'nde (SEGBİS) yaşanan sorun nedeniyle 5 saat gecikmeli başladı. Duruşmada mahkeme başkanının mazeret alarak duruşmayı üye hakimin yönettiği görüldü. 

Sorunun çözülmesinin ardından geçilen duruşmaya Ağaoğlu, Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden, Alkan ise tutulduğu Şanlıurfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nden katıldı. Avukatların hazır bulunduğu duruşmayı HDP il yöneticileri de takip etti. Duruşma öncesi adliye çevresinde Mardin İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri de yoğun güvenlik önlemleri aldı. 

TOPLANTIDA DENİLEN TARİHTE CEZAEVİNDE 

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada Alkan, üzerine atılı suçlamaları reddederek, bir toplantıya katıldığının iddia edildiğini ancak hiçbir yerde isminin olmadığına dikkat çekti. Savcılığın aleyhine gösterdiği delillerin kendisinin lehine olan deliller olduğunu ifade eden Alkan, "gizli tanık" beyanlarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Savcılığın iddialarını delillendirmediğini kaydeden Alkan, açık ve gizli tanık beyanlarında toplantıya katıldığı iddia edilen tarihlerde kendisinin cezaevinde olduğunu, bunun kayıtlara bakılması durumunda rahatlıkla görüleceğini söyledi. Yoğun siyasi ve seçim çalışmaları arasında iddia edildiği gibi illegal faaliyetler yapmalarının mümkün olmadığını ifade eden Alkan, suçlamaların tamamının algı yaratmak amacıyla oluşturulduğunu ifade etti. 

'SEÇİLMEYENE KADAR SUÇ YOKTU'

Ardından Ağaoğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlayarak başladığı savunmasında Türkiye siyasetinde zor bir süreçten geçildiğini dile getirdi. İddianamenin tamamen kurmaca olduğunu belirten Ağaoğlu, HDP olarak tüm siyasi partiler gibi siyaset yapma hakları olduğunu söyledi. Tüm faaliyetlerinin siyasi olduğunu ve illegalize edilmeye çalışıldığını ifade eden Ağaoğlu, haksız ve hukuksuz yere tutuklu olduğunu belirtti. Kendisinin 2020 yılı Ocak ayında HDP İl Eşbaşkanı seçildiğini kaydeden Ağaoğlu, "Ben seçilmeyene kadar bir suç yoktu. İddianamede 7 yıl öncesinden bahsediliyor. 7 yıl boyunca suç olmayan şeyler il eşbaşkanı seçilmemden sonra karşıma çıkarıldı. Bu bile herşeyin açık şekilde hukuksuz, planlı olduğunu gösteriyor" diyerek tahliyesini istedi. 

TANIK İDDİANAMEDEKİ BEYANLARI REDDETİ

Ardından dosyada tanık olarak ismi geçen L.U. dinlendi. Dosyada kendisine ait olduğu belirtilen ifadelerin kendisinin bilgisi dışında eklendiğini söyleyen L.U., gözaltına alındığında toplantıya dair ifade verdiğini ancak iddianamede yer alan beyanın kendisine ait olmadığını ifade etti. 

'GİZLİ TANIKLIĞI MESLEK EDİNMİŞLER'

Avukat Azad Yıldırım, dosyada yer alan "gizli tanıkların" Mardin'deki tüm siyasetçiler hakkında beyanları olduğunu hatırlatarak, "gizli tanıkların" sahte çıkmasına rağmen haklarında bir soruşturma olmadığını söyledi. "Bu insanlar bu işi meslek edinmişler. Ne hikmet ise Mardin'deki herkesi tanıyor, her şeyi de biliyorlar" diyen Yıldırım, "Parti binasının önünde her gün kamp kuran, kamera kaydı alan, teknik ve fiziki takip yapan emniyetin elinde tek bir şey geçmemiş, dosyaya tek bir şey yansımamıştır. Bu bayanlar tamamen yönlendirme sonucu hazırlanan beyanlardır HDP de DBP de birer siyasi partidir. Tüzüğünde Meclisler ile örgütlenmesi vardır. Meclis kurulması üzerinden suçlama yapılamaz" ifadelerini kullandı. 

Avukat Aziz Türk de, Alkan ve Ağaoğlu'nun üzerine atılı suçlamaları "7 yıldır kamuoyuna tehdit oluşturmazken, kaçma girişimleri yokken bugün bunun olduğunu iddia etmek abesle iştigaldir" dedi. Dosyada tutuklamaya yetecek kadar delil olmamasına rağmen müvekkillerinin bir yılı aşkın bir süredir tutuklu olduğunu kaydeden Türk, iddianame ile tamamen HDP'nin illegalize edilmeye çalışıldığını söyledi. 

'SAVCI GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANDI'

Avukat Erdal Kuzu ise, iddianamede hakikat arayışı olmadığını dile getirerek, bir gizli tanık beyanı ile 6 milyon insanın oy verdiği patinin ne olduğunun anlaşılamayacağını söyledi. Şimal Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının devletin gözetimi altında yapılmış bir toplantı olduğuna dikkat çeken Kuzu, savcılığın bu toplantıyı aleyhe kullanarak, müvekkillerinin lehine olan belgeleri dosyaya eklemediğini kaydetti. Savcının kanuna karşı hile yaparak, görevini kötüye kullandığını dile getiren Kuzu, HDP ve DBP binalarına yapılan baskınlarda el konulan belgeler içinde müvekkillerinin lehine olanların çıkarıldığını söyledi. İddianamenin ideolojik ve siyasi olduğunu kaydeden Kuzu, "Savcı toplantıyı gazete küpüründen öğrendiğini söylemiş. Bu savcı devletin basiretsiz olduğunu söylemiş. Hiçbir savcı açık kaynak taraması yaparak, illegal bir toplantıya dair bilgiye ulaşamaz. Her mahalle toplantısı illegal görülürse, nefes alamaz kimse" diyerek, müvekkillerinin tahliyesine karar verilmesini istedi.

Savcılık ara mütalaasında Alkan ve Ağaoğlu'nun "üzerlerine atıl suçun mahiyeti, dosyadaki delil durumu" gerekçesi ile tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. 

Mahkeme her iki ismin yurtdışı çıkış yasağı ile tahliyesine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 25 Haziran'a erteledi. (MA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.