"Belgeler elimizde" diyen CHP'li Gökhan Zeybek: Kamunun zararı minimum 80 milyon TL olacak!

CHP'li Gökhan Zeybek, Maliye Bakanlığı ve Fatih Belediyesi arasında yapılacak mal değişiminin yaratacağı kamu zararı hakkında açıklamalarda bulundu.

"Belgeler elimizde" diyen CHP'li Gökhan Zeybek: Kamunun zararı minimum 80 milyon TL olacak!
30 Haziran 2022 Perşembe 12:08

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) gerçekleştirdiği basın toplantısı ile Fatih Belediyesi ve Maliye Bakanlığı ortaklığıyla kamu arazileri üzerinden planlandığı iddia edilen vurgun hakkında konuştu. 

Zeybek, “İstanbul Fatih İlçesi, eski adı ile Neslişah, yeni adı ile Karamgümrük Mahallesi’nde mülkiyeti Santa Farma İlaç Sanayi Anonim şirketine ait olan ancak Fatih Belediyesi tarafından kamulaştırılarak 2 parselde toplam 7660 metrekarelik yeşil alan statüsündeki arazilerin, Hazine'ye ait olan İstanbul Sarıyer İlçesi Uskumru Mahallesi 1408 ada 5 parselde olan, ortalama villaların 20 ila 50 milyon TL arasında satıldığı bir bölgede 8.903 metrekarelik villa imarlı parsel ile Maliye Bakanlığı tarafından trampa olarak kullanılacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Trampa, yani bir malın, farklı kimseye ait olan başka bir mal ile değiştirilmesi işlemi zaman zaman yapılabilir. Bu işleme kısaca takas denilir. Bu normaldir ancak Fatih ve Sarıyer’deki araziler üzerinden gerçekleştirmeye çalışılan yanlış uygulamayı biz görüyoruz ve bozuyoruz” dedi.

Sözlerini sürdüren CHP'li Zeybek çarpıcı rakamlar paylaştı:

ZEYBEK: FATİH BELEDİYESİ VE MALİYE BAKANLIĞI ARASINDA YAPILMASI PLANLANAN BU TRAMPA İLE KAMUNUN ZARARI MİNİMUM 80 MİLYON TL OLACAK!

“Belgeler elimizde. Fatih’teki arsa için kamulaştırma bedeli 50 milyon TL. Tanesi 20 ila 50 milyon arasında değişen 20 villanın yapımına uygun Sarıyer’deki arsanın piyasa değeri ise günümüzde minimum 130 milyon TL. Villalar yapıldığında ortaya çıkacak değer kat be kat artıyor. Trampaya alınan arazilerin birisi 50 Milyon TL, birisi minimum 130 Milyon TL!”

Çarpıcı rakamları kamuoyu ile paylaşan Gökhan Zeybek, sorularını Maliye Bakanı'na yönelterek sözlerini şöyle sürdürdü: 

Maliye Bakanı'na soruyorum:

1-Değerinin 3’te 1’i fiyatına yapılan trampa ile oluşan 80 milyon TL'lik hazine kaybının hesabını kim verecek?

2-Bakın özellikle soruyorum; 50 Milyon TL karşılığında yapılan trampa bedeli haricinde kağıt üstünde olmayan bir takım ödemeler alınmış mıdır?

3-Kamu arazilerinin değerinin çok altında şahsi amaçlar için kullanılmasının, buraya villalar yapılmasının arkasında kim veya kimler vardır?

4-İstanbul parsel parsel satılmaya devam ediliyor. Sizler seyirci mi kalacak sınız?

Fatih Belediye Başkanlığını ve Maliye Bakanlığını uyarıyorum;

CHP olarak biz bu konuyu takip ediyoruz. Kamuyu en az 80 Milyon TL zarara uğratacak bu trampadan bir an önce vazgeçin (GERÇEKGÜNDEM)


Etiketler; #Chp

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.