BDDK'dan 'muhalif' ekonomistler hakkında suç duyurusu

BDDK, aralarında Artı Gerçek yazarı Güldem Atabay'ın da olduğu 5 isim hakkında suç duyurusunda bulundu.

BDDK'dan 'muhalif' ekonomistler hakkında suç duyurusu
27 Aralık 2021 Pazartesi 16:36

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kurum ile ilgili itibar zedeleyici açıklama ve yorumlarla ilgili "Bankacılık Kanunu 74. maddeye aykırılıktan" işlem yapılması için harekete geçti.

TRT Haber'in BDDK kaynaklarından edindiği bilgiye göre, "Bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz" maddesine aykırılıktan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, CHP Adana MilletvekiliBurhanettin Bulut, Güldem Atabay, Emin Çapa ve Selçuk Geçer hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

ERDOĞAN GEÇEN HAFTA 'HEDEF GÖSTERMİŞTİ'

Geçtiğimiz hafta AHaber yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın döviz kuru ile ilgili yaptığı açıklamalar hakkında “Yaşadığımız süreç bu yöndeki iddiaların gerçek dışı yanıltıcı manipülatif olduğunu ortaya çıkardı, hem de birkaç saat içinde. Söz konusu beyan ve iddialar, kanunlarımıza aykırıdır. Merkez Bankası'nın itibarını kıracak asılsız haber yayamazsınız. Piyasa bozucu eylemler, piyasa dolandırıcılık yapamazsınız. Finansla piyasalarda manipülasyonda suçtur. Burada hiç af yok.

Bunları yapanlar hakkında kanuni yollara başvurulacaktır. BDDK bunlarla ilgili adımlar atmıştır. Merkez Bankası’nda geçmişte başkanlık yapmış olan zat o da bu suçu işlemiştir. Hele hele Merkez Bankası’nda başkanlık yapacaksın, kalkıp yol göstericiliğe soyunacaksın, bunları hesaba çekecekler. Kamu görevinde bulunmuş birisi kamu aleyhinde açıklama yapamaz. Burada bir sorun var, yine o sorunu hep beraber kaldıracağız. Onlarda bedelini ödeyecekler. Milletvekili sebebiyle yırtar ama tazminat olarak bunun bedelini öder” diye konuşmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.